INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

FOTO Jose Mourinho și-a distrus fosta formație! Tottenham, victorie istorică pe terenul lui Manchester United

Manchester United și Tottenham se întâlnesc astăzi, de la ora 18:30, în cel mai tare meci al etapei cu numărul 4 din Premier League. Partida e în direct pe Eurosport 1 și liveTEXT pe GSP.ro. +15   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 octombrie 2020 17:22 / Actualizat duminica, 04 octombrie 2020 20:39

Tottenham, echipa antrenată de Jose Mourinho, a făcut scor în deplasare cu Manchester United, 6-1, fostul club al lusitanului!

Programul și rezultatele etapei #4 din Premier League

Jose Mourinho s-a răzbunat în sfârșit pe United, după demiterea din 2018. Tottenham i-a prins pe „diavoli” într-o zi proastă și nu s-a oprit. Meciul începuse ideal pentru gazde. Martial a fost doborât în careu după doar 28 de secunde, iar Bruno Fernandes transforma cu siguranță.

A urmat un adevărat măcel. Ndombele a egalat rapid, în minutul 4, după o gafă în lanț a defensivei lui Manchester. Son a dus-o pe Tottenham în avantaj în minutul 7, cu o „scăriță” elegantă pe lângă De Gea.

+11 FOTO

Manchester United, umilită de Tottenham

Martial a comis o eroare copilărească în minutul 28. Provocat de Lamela, atacantul francez l-a lovit peste față, fără minge, și a văzut cartonașul roșu. Din acel moment, Tottenham s-a descătușat. Kane a făcut 3-1 imediat după eliminare, în mintuul 30. Son a făcut „dubla” în minutul 37, pentru a seta un scor neverosimil la pauză, 1-4.

Londonezii nu s-au oprit. Aurier a punctat și el în minutul 51, după o combinație în viteză, iar golgeterul Kane a tras ca din tun, din penalty, în minutul 79.

Cu victoria de astăzi, Tottenham urcă pe locul 5, cu 7 puncte. Manchester United are doar 3 puncte din 3 meciuri și un golaveraj teribil, 5-11.

Man. United - Tottenham 1-6! Rușinea „diavolilor”, în cifre:

• Manchester United nu a mai primit 4 goluri în prima repriză din 1990. Nottingham reușea asta;
  • Doar de două ori în istorie mai încasase United 6 goluri acasă în Premier League: cu Southampton în 1996 și cu City în 2011;
  • United nu a mai pierdut primele două meciuri jucate acasă din sezonul 1986/1987!

Clasament Premier League:

FINAL  » Man. United - Tottenham 1-6

Man. United - Tottenham, echipe de start:

Manchester United: Wan-Bissaka, Bailly, Maguire, Shaw - Matic, Pogba - Greenwood, Fernandes, Rahsford - Martial
Rezerve: Henderson - Lindelof, Lingard, Mata, McTominay, Fred, Van de Beek
Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer

Tottenham: Lloris - Aurier, Sanchez, Dier, Reguilon - Sissoko, Hojberh, Ndombele - Lamela, Kane, Son
Rezerve: Hart - Alderweireld, Alli, Davies, Doherty, Hart, Lucas, Winks
Antrenor: Jose Mourinho

Stadion: Old Trafford
Arbitru: Anthony Taylor

Manchester United și Tottenham debut cu probleme

Manchester United a început sezonul cu un eșec neșteptat, pe teren propriu, cu Crystal Palace, scor 1-3. „Diavolii roșii” au câștigat a doua partidă, 3-2 la Brighton.