INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TOTTENHAM - WOLVES

FOTO Drăgușin, uitat din nou pe bancă! Tottenham a pierdut cu Wolves și a ieșit din Top 4 în Premier League

Tottenham - Wolves/ foto Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 17 februarie 2024 18:57 / Actualizat sambata, 17 februarie 2024 19:24

Cu Radu Drăgușin pe bancă tot meciul, Tottenham a pierdut cu Wolves, scor 1-2, în etapa #25 din Premier League.

Programul și rezultatele etapei 25 din Premier League

• Întoarcem campionatul Angliei pe toate fețele la Premier GSP, un show nou marca GSP.ro. Duminică, 18 februarie, ora 13:00.

E al doilea meci la rând jucat de Spurs în care Drăgușin nu joacă deloc, el nu a intrat nici etapa trecută, în victoria cu Brighton, scor 2-1.

Son, primul contact direct cu Drăgușin » Cum a reacționat căpitanul lui Tottenham
PREMIER LEAGUE

Tottenham, învinsă de Wolves

Colegii lui Radu au greșit la primul gol marcat de Wolves. Nu l-a marcat nimeni în careu pe Joao Gomes, care l-a învins pe Vicario cu o lovitură de cap, după o centrare din corner. Romero îl ținea pe Kilman, Van de Ven nu ținea vreun adversar. Ei sunt rivalii lui Drăgușin pentru postul de stoper la Tottenham.

+1 FOTO

După ce mingea a intrat în plasă, Emerson Royal, fundașul dreapta, a făcut un gest cu mâna prin care a lăsat de înțeles că dă vina pe coechipierii lui. Spurs a plecat în căutarea egalării și a reușit-o în primele secunde din repriza a doua. Kulusevski l-a driblat subtil pe Dawson, apoi i-a trimis printre picioare portarului Sa, cu șpițul.

Londonezii nu s-au mulțumit și au continuat atacurile, însă au fost surprinși pe contraatac de „lupi”. Pedro Neto a făcut o cursă fantastică, de 50 de metri, și i-a pasat ideal în careu lui Gomes, care nu a iertat și a făcut „dubla”. Postecoglou a forțat pe final, l-a scos pe fundașul Royal și l-a băgat pe Lo Celso, mijlocaș ofensiv.

Tottenham a stat numai în atac, a lăsat apărarea descoperită, iar Wolves putea să mai marcheze, pe contraatac. Doar că oaspeții au ratat șansele pe care le-au avut să încheie meciul și au trăit finalul cu emoții. Colegii lui Drăgușin au forțat până în ultima clipă golul egalizator și au fost aproape în ultimul minut de prelungiri.

Ben Davies a fost găsit cu o centrare în careul advers, dar a lovit greșit balonul. După înfrângerea cu Wolves și victoria lui Aston Villa cu Fulham, 2-1, Spurs a căzut pe locul 5.

FINAL » Tottenham - Wolves 1-2

• AICI, cele mai importante statistici
  • Au marcat: Kulusevski 46 / J. Gomes 42, 63
  • Gomes a deschis scorul cu o lovitură de cap. A fost scăpat din marcaj la un corner și a lovit balonul perfect, fără să fie incomodat de cineva de la Spurs

+1 FOTO

Tottenham - Wolves, echipe de start:

TOTTENHAM (4-2-3-1): Vicario - Emerson, Romero, Van de Ven, Davies - Bissouma, Sarr - Kulusevski, Maddison, Son - Richarlison
Rezerve: Austin - Bentancur, Drăgușin, Gil, Hojbjerg, B. Johnson, Lo Celso, Skipp, Werner
Antrenor: Ange Postecoglou

WOLVES (3-4-2-1): Sa - Kilman, Dawson, Toti - Semedo, Lemina, Gomes, Ait Nouri - Sarabia, Hwang - P. Neto
Rezerve: Bentley - Bellegarde, H. Bueho, S. Bueno, Chirewa, Doherty, Doyle, Fraser, B. Traore
Antrenor: Gary O'Neil

Tot din Premier League:

Klopp, exasperat! Doi titulari s-au „rupt” în prima repriză, infirmeria devine neîncăpătoare
BRENTFORD - LIVERPOOL
Costel Pantilimon, la ediția 3 de Premier GSP. Analizăm meciurile etapei 25 și derby-ul Manchester City - Chelsea