INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARGENTINA

Tricoul lui Maradona la „Mâna lui Dumnezeu”, vândut cu 8,5 milioane de euro. Record la licitație!

Tricoul purtat de legendarul Diego Maradona la 2-1 cu Anglia în ”sferturile” Mondialului din 1986, meci în care a marcat cel mai controversat, dar și cel mai frumos gol al istoriei CM, a fost vândut cu 8,5 milioane de euro!

Articol de - Publicat miercuri, 04 mai 2022 20:08 / Actualizat miercuri, 04 mai 2022 20:34

S-a vândut poate cel mai dorit tricou din fotbalul mondial. Pe 22 iunie 1986, în ”sferturile” CM, Diego Maradona a înscris la 2-1 cu Anglia două goluri care au rămas în istoria sportului:

• ”Mâna lui Dumnezeu” - a împins mingea în plasă, cu mâna, peste portarul Shilton.
  • ”Golul secolului” - cursa de la jumătatea terenului, driblând toți adversarii ieșiți în cale, inclusiv pe goalkeeperul britanic.

Diego Maradona îi oferise tricoul la schimb englezului Steve Hodge

Potrivit The Sun, ”un cumpărător misterios” a cumpărat astăzi la o licitație organizată de Casa Sotheby tricoul albastru al naționalei Argentinei, purtat de ”El Pibe de Oro” în acel meci și oferit atunci internaționalului englez Steve Hodge la tradiționalul schimb.

Prețul: 7.142.500 de lire sterline, echivalentul a 8.459.077 de euro. Cel mai scump obiect de colecție din sport vândut vreodată la o licitație, anunță cotidianul insular.

Familia lui Maradona a vrut să cumpere tricoul la Londra

În ultima clipă, o delegație argentiniană, incluzând membri ai familiei Maradona, a venit la Londra pentru a participa la licitație. Nu se știe însă momentan numele câștigătorului.

Ajuns rezervă la Barcelona, Memphis Depay și-a decis viitorul!