INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Thomas Tuchel nu găsește explicații după eșecul cu Mainz: „Părem epuizați. Arătăm ca o echipă care a jucat 80 de meciuri sezonul ăsta!”

Articol de - Publicat sambata, 22 aprilie 2023 21:25 / Actualizat sambata, 22 aprilie 2023 23:28

Bayern a legat al patrulea joc fără victorie, 1-3 la Mainz, primind trei goluri după pauză într-un sfert de oră. ”Nu mai avem energia să revenim când suntem conduși”, se plânge antrenorul bavarezilor.

Bayern a schimbat antrenorul, însă nu și-a rezolvat problemele. De când a plecat Nagelsmann au trecut șapte meciuri, iar campioana Germaniei nu a câștigat decât două.

Bayern Munchen, prăbușire în 14 minute! Înfrângere cu Mainz și criza bavarezilor se adâncește
BAYERN

Cu noul venit Thomas Tuchel pe bancă, a ieșit din Champions League după 1-4 la general în "sfertul" cu Manchester City, a părăsit și Cupa, eliminată de Freiburg, și a cedat acum și primul loc în Bundesliga, după ce s-a înclinat azi la Mainz (1-3).

A condus la pauză cu 1-0 (gol Sane), dar a fost întoarsă în repriza secundă, primind trei goluri în 14 minute și neavând replică.

Thomas Tuchel: „Punctele se scurg ca nisipul”

Greu de găsit explicații pentru acest nou black-out, ce i-a consternat pe toți cei din conducerea clubului, aflați în tribună. "Este evident că nu ajungem nicăieri cu greșeli individuale și lipsă de concentrare. Nu avem energia necesară pentru a încerca să răsturnăm situația din teren. În aceste momente arătăm ca o echipă care a jucat deja 80 de meciuri în acest sezon, părem epuizați. Punctele se duc așa cum se scurge nisipul printre degete. Fiecare se luptă cu sine însuși, dar nu găsim ieșirea", a declarat tehnicianul de 49 de ani.

Thomas Muller: „La 1-3, ne-am rupt gâtul!”

Nici căpitanul Thomas Muller (33 de ani), care s-a prezentat iritat la interviurile de după meci, nu poate înțelege ce se întâmplă cu echipa: "Cred că astăzi nu am găsit resursele să ne batem și în repriza secundă. Nu am avut suficientă forță și energie ca să revenim pe tabelă. La 1-2 am avut o jumătate de ocazie, dar la 1-3 deja ne-am rupt gâturile. În ultimele săptămâni asistăm la un regres evident, suntem în dificultate din punct de vedere psihologic.

„Jocul e fundamental greșit”

Nu este că noi cumva nu înțelegem situația. Dar de îndată ce întâmpinăm rezistență, și nici măcar nu cred că Mainz a jucat super bine azi, atunci primim gol, se face 1-1 și începe picajul", s-a plâns Müller. Care și-a făcut autocritica: "Jocul nostru este fundamental foarte greșit și mă includ și pe mine personal astăzi. Am făcut multe erori și nu am fost preciși în deloc jocul cu mingea".

Final nebun de sezon în Bundesliga, după ce Dortmund a zdrobit-o pe Frankfurt! Clasamentul cu 5 etape rămase până la final
DORTMUND - FRANKFURT 4-0
Barcelona vrea o vedetă de la Bayern » Jucătorul e supărat pe Tuchel: „Mă simt uitat”