INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  DECIZIE

OFICIAL UEFA a luat o decizie istorică! Urmează scandalul

Lamine Yamal. FOTO: Imago Images
Lamine Yamal. FOTO: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 06 octombrie 2025 21:43 / Actualizat luni, 06 octombrie 2025 21:43

UEFA a dat undă verde disputării controversatului meci Villarreal - Barcelona (etapa 17, 21 decembrie) în America, mai exact la Miami, deși a reiterat opoziția clară față de organizarea partidelor din ligile naționale în afara țării de origine.

Organismul european a aprobat solicitarea La Liga ca duelul să se joace la Miami. În Serie A, partida Como - Milan (etapa 16, 21 decembrie), a fost programată la Perth (Australia).

UEFA, decizie fără precedent! Villarreal - Barcelona, în America, Como - Milan în Australia

După o reuniune a Comitetului Executiv al organismului care conduce fotbalul european, desfășurată la Tirana în septembrie, UEFA a consultat din nou părțile implicate pentru a evalua situația, ca urmare a solicitărilor primite de la federațiile spaniolă și italiană.

Întâlnirea a confirmat opoziția fermă exprimată deja de suporteri, cluburi, jucători și instituții europene față de ideea de a muta meciurile din Spania și Italia în afara țării.

Cadrul regulamentar al FIFA nu este suficient de clar, motiv pentru care Comitetul Executiv al UEFA a aprobat, cu titlu excepțional, cele două solicitări primite.

„Meciurile de campionat trebuie să se joace în Spania, respectiv Italia. Orice alt scenariu i-ar priva pe fanii loiali, care vin constant la stadion, de drepturile lor și ar putea introduce factori care distorsionează competițiile.

Întâlnirea noastră a confirmat amploarea acestor îngrijorări. Le mulțumesc celor 55 de federații naționale pentru atitudinea lor constructivă și responsabilă într-o problemă atât de sensibilă.

Deși este regretabil că trebuie să permitem disputarea acestor două meciuri pe alte continente, această decizie este una excepțională și nu trebuie privită ca un precedent.

Angajamentul nostru este clar: să protejăm integritatea ligilor naționale și să ne asigurăm că fotbalul rămâne legat de comunitatea sa locală”, a declarat Aleksander Ceferin, președintele UEFA, potrivit abola.pt.

Mutarea meciurilor în străinătate a fost dorită în ultimii zece ani de La Liga din motive comerciale. Perspectiva relocării meciurilor de campionat a stârnit, la începutul lunii septembrie, o puternică opoziţie din partea reprezentanţilor suporterilor.

Citește și:
„Mami, mami, nu mai pot!” / „Du-te dracului!” » Filmări greu de privit cu antrenoarea Camelia Voinea în timp ce își abuzează verbal propria fiică, în sală
Gimnastica
„Mami, mami, nu mai pot!” / „Du-te dracului!” » Filmări greu de privit cu antrenoarea Camelia Voinea în timp ce își abuzează verbal propria fiică, în sală
Transferul realizat de FCSB poate fi oficializat: „Mult succes alături de noua echipă!”
Superliga
Transferul realizat de FCSB poate fi oficializat: „Mult succes alături de noua echipă!”
Locul în care renaște speranța » Mihai Neșu, ghid pentru GSP în complexul de 7 milioane € ridicat la Oradea: „Arată mult mai bine decât ne-am așteptat!”
Special
Locul în care renaște speranța » Mihai Neșu, ghid pentru GSP în complexul de 7 milioane € ridicat la Oradea: „Arată mult mai bine decât ne-am așteptat!”
Gazon nou pe unul dintre cele mai mari stadioane din România, asemănător marilor arene din Europa
Superliga
Gazon nou pe unul dintre cele mai mari stadioane din România, asemănător marilor arene din Europa
EXCLUSIV Decizia finală - taxa impusă de România pe colete Shein, Temu, Alibaba
Profit.ro
EXCLUSIV Decizia finală - taxa impusă de România pe colete Shein, Temu, Alibaba
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Scandal de proporții în Bosnia: „Interziceți românii pe stadion! Escortați-i afară din țară!” » De vină e un banner scandalos

Furtună în Iran! Un clip apărut pe internet „fără voia fotbalistului” a pornit o anchetă pentru „încălcarea moralității publice” » Imaginile sunt acum pe tot internetul


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează