INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARBITRAJ

VIDEO Golul lui Mbappe din finala Nations League schimbă regulile! UEFA vrea să revizuiască din nou ofsaidul

Foto: Getty Images
Foto: Getty Images

Articol de - Publicat vineri, 15 octombrie 2021 14:04 / Actualizat vineri, 15 octombrie 2021 15:33

Roberto Rosetti, italianul care conduce Comisia de Arbitri a forului continental, admite că „actuala interpretare a legii pare în conflict chiar cu spiritul legii”.

S-a discutat mult după finala Ligii Națiunilor. Pe 10 octombrie, Franța a cucerit trofeul, 2-1 în finala cu Spania, dar golul victoriei a declanșat proteste în toată Europa. Proteste împotriva legii ofsaidului. Pe care UEFA ar vrea să o modifice acum.

Roberto Rosetti: „Anthony Taylor a luat decizia corectă”

Kylian Mbappé era inițial în ofsaid la pasa lui Theo Hernandez. Însă a reintrat în joc doar pentru că Eric García a atins mingea, în încercarea de a respinge lansarea lui Theo. Mbappé a scăpat singur cu Unai Simón și a înscris.

Roberto Rosetti, directorul Comisiei de Arbitri a UEFA, a comentat acea fază. „Anthony Taylor a luat decizia corectă, bazându-se pe interpretarea oficială a legii existente, pentru că apărătorul a intervenit deliberat jucând mingea, fără ca adversarul să influențeze jocul”, a declarat oficialul italian.

Roberto Rosetti: „Se vor căuta soluții”

Potrivit AS, fostul „central” peninsular recunoaște că „acest exemplu arată că actuala interpretare a legii pare în conflict chiar cu spiritul legii, acela de a împiedica un jucător să își creeze un avantaj cu poziția sa de ofsaid. Rolul nostru este de a corecta regula ofsaidului pentru a fi în spiritul jocului”.

Rosetti a contactat FIFA și International Board (IFAB), organismul care supervizează regulamentul fotbalului: „Se vor căuta soluții la următoarea reuniune a Comisiei Tehnice IFAB”.

Citește și alte știri din fotbalul internațional:

Noul „colos” Newcastle nu-și demite momentan managerul » Steve Bruce va bifa meciul 1.000 ca antrenor

Mircea Lucescu, peste doi „galactici”! Antrenorul român, elogiat: „Cel mai bun cu care am lucrat vreodată”

Citește și:
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (10)
10206368472433628
Marius Popescu  •  16 Octombrie 2021, 18:36
Postat de robotzel pe 16 Octombrie 2021, 17:15

Eu cred că regula de offside este aberanta. De ce este jucătorul demarcat in spatele apărării? Pt că nu ești în stare să îl marchezi? Asta este ... ghinion. As elimina regula asta instant!

Comentariu de habarnist....

robotzel
robotzel  •  16 Octombrie 2021, 17:15
Postat de iuliu pe 16 Octombrie 2021, 11:09

Regula veche era simpla si ar trebui revenit la ea , fara tot felul de interpretari dubioase . Daca prin pozitia "afara din joc" in momentul pasei atacantul si-a creat un avantaj , e offside chiar daca pe drum mingea a fost atinsa de un adversar . Fara indoiala ca prin pozitia lui in spatele apararii Mbappe si-a creat un avantaj in continuarea fazei , deci ar fi offside .

Eu cred că regula de offside este aberanta. De ce este jucătorul demarcat in spatele apărării? Pt că nu ești în stare să îl marchezi? Asta este ... ghinion. As elimina regula asta instant!

iuliu
iuliu  •  16 Octombrie 2021, 11:09

Regula veche era simpla si ar trebui revenit la ea , fara tot felul de interpretari dubioase . Daca prin pozitia "afara din joc" in momentul pasei atacantul si-a creat un avantaj , e offside chiar daca pe drum mingea a fost atinsa de un adversar . Fara indoiala ca prin pozitia lui in spatele apararii Mbappe si-a creat un avantaj in continuarea fazei , deci ar fi offside .

Vezi toate comentariile (10)
Comentează