INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA OLANDEI

Umilință istorică! Ajax, eliminată din Cupă de o echipă din liga a PATRA, după ce a revenit de la 0-2

Ajax a fost eliminată de USV Hercules din Cupa Olandei, scor 2-3, la capătul unui meci dramatic/ foto Imago Images

Articol de - Publicat joi, 21 decembrie 2023 22:57 / Actualizat joi, 21 decembrie 2023 23:15

Ajax a fost eliminată de USV Hercules din Cupa Olandei, scor 2-3, la capătul unui meci dramatic.

Ajax și-a revenit în campionat după ce era la retrogradare. Leagă victorie după vicrtorie și a urcat pe locul 5. Doar că „lăncierii” au suferit o umilință greu de uitat în Cupă și au fost eliminați de USV Hercules, o echipă din liga a patra.

MM Stoica, acuzații în direct după CFR - U Cluj: „Nu m-a mirat că a greșit flagrant” » Jucătorul a luat 2 în GSP
CFR CLUJ - U CLUJ 4-0

Ajax, eliminată de o echipă de liga a patra din Cupa Olandei

Hercules a avut 2-0, însă Ajax a egalat în decurs de 6 minute. Echipa din liga a patra a punctat deciziv în prelungiri și a avansat în sferturile de finală. Pieters a deschis scorul în minutul 16, apoi a reușit „dubla” 50 de minute mai târziu. Ajax a alergat după egalare și a obținut-o târziu, după minutul 80.

Brobbey a micșorat diferența ('83), iar Akpon a egalat ('89). Grotenberg a punctat decisiv în minutul 90+3 și declanșat nebunia pe stadionul Galgenwaard, din Utrecht.

Echipa de start a lui Ajax: Ramaj - Gooijer, Sutalo, Avila, Hato - Hlynsson, Taylor, Mikautadze - Forbs, Akpom, van Axel Dongen.

Dintre jucătorii importanți ai lui Ajax, nu au prins lotul Berghuis și Rensch. Bergwin, o altă piesă de bază, este accidentat și nu a putut juca.

Postarea clubului italian s-a răspândit imediat: „Din moment ce nu ne-a invitat nimeni în Super Liga Europei...”