INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EURO U21

Ungaria U21 - Germania U21 0-3 » Maghiarii, zdrobiți în primul meci de la EURO

Ungaria U21 - Germania U21, grupe Euro U21 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 martie 2021 21:38 / Actualizat miercuri, 24 martie 2021 23:51

Reprezentativa U21 a Germaniei a învins categoric selecționata de tineret a Ungariei, scor 3-0, în grupa A de la EURO U21, din care face parte și România.

Maghiarii au rezistat 60 de minute fără să primească gol în fața Germaniei, finalistă la Campionatul European U21 din 2019. Nemții au dominat, au avut o posesie colosală, de 72%, dar nu au reușit să cadreze vreun șut în prima parte. Descătușarea a venit pentru Germania în minutul 61. Lukas Nmecha a înscris cu o lovitură de cap de la aproximativ 5 metri, după o centrare excelentă a lui Bote Baku.

Pentru Baku, mijlocaș la Wolfsburg, a fost doar prima contribuție decisivă a serii. Acesta a înscris celelalte două goluri ale nemților, în minutele 66 și 73. Primul din careul mic, cu latul, după ce a fost lăsat singur cu portarul de o centrare a lui David Raum, iar al doilea de la aproximativ 11 metri, după ce un șut în forță a lui Mergim Berisha a lovit bara transversală, iar balonul a ajuns la Baku.

Ungaria nu a avut puterea să înscrie golul de onoare, astfel că nemții încep fulminant aventura la acest turneu final. După prima etapă a grupelor, Germania este liderul grupei A, fiind singura echipă cu 3 puncte. Olanda și România au câte unul, după 1-1 pe Bozsik Arena, iar Ungaria 0.

Clasamentul grupei A:

Ungaria U21 - Germania U21, scor final 0-3

• Au marcat: Nmecha 61, Baku 66, 73

Ungaria U21 - Germania U21: echipele de start

Ungaria: Balazs - Bolla, Balogh, Mocsi, Deutsch - Kata, Mezei - Palincsar, Szendrei, Kiss - Szoke
Rezerve: Auerbach, P. Kovacs, Barany, Biro, Bukta, Csonka, Hinora, Huszti, Kovacsreti, Skribek, Tamas, Varju
Selecționer: Zoltan Gera

Germania: Dahmen - Vagnoman, Pieper, Schlotterbeck, Raum - Baku, Dorsch, Maier - Burkardt - Nmecha, Berisha
Rezerve: Grill, Schubert, Ambrosius, Jakobs, Janelt, Klimowicz, Kruger, Leitsch, Moukoko, Ozcan, Stach, Thiaw
Selecționer: Stefan Kuntz

Stadion: MOL Arena Sosto (Szekesfehervar)
Arbitru: Guillermo Cuadra Fernandez

5 aparițiiadună Ungaria la Euro U21; ultima a fost în 1996, celelalte în 1978, 1980 și 1986

106,2 milioane de euroeuro valorează lotul Germaniei pe Transfermarkt

Euro U21, grupa A, program:

• 27 martie: Ungaria - ROMÂNIA (19:00, Budapesta), Germania - Olanda (22:00, Szekesfehervar)
  • 30 martie: Olanda - Ungaria (19:00, Szekesfehervar), Germania - ROMÂNIA (19:00, Budapesta)

Euro U21, un turneu atipic

Campionatul European de tineret este organizat de două țări, Ungaria și Slovenia, și împărțit în două faze: grupele se joacă între 24 și 31 martie, iar fazele finale în 31 mai („sferturi”) și 3-6 iunie (semifinalele și finala). Este primul turneu final de Euro U21 cu 16 echipe.

Primele două echipe din cele 4 grupe se califică în sferturile de finală, care se joacă pe 31 mai la Budapesta, Szekesfehervar, Maribor și Ljubljana. Finala e pe 6 iunie. la Ljubljana

VIDEO. Budapesta în imagini: locul unde naționala U21 va disputa toate meciurile de la Euro

Citește mai multe știri despre Euro U21:

Analiză GSP: România U21, mai experimentată ca Olanda U21! Dar la Chindia sau Botoșani!

Strategia Ungariei dă roade: 4 fotbaliști din lot sunt etnici maghiari din România, Serbia, Slovacia și Ucraina!

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”