INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA REGELUI

Unionistas - Barcelona 1-3 » Spaimă blaugrana la Salamanca! Barcelona a fost condusă, dar a întors formația de L3 și merge în sferturile Cupei

Unionistas de Salamanca - Barcelona // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat joi, 18 ianuarie 2024 22:26 / Actualizat joi, 18 ianuarie 2024 22:43

Unionistas de Salamanca (locul 13 în liga a treia) a început entuziasmant duelul cu Barcelona din optimile Cupei Regelui, a condus-o cu 1-0 pe campioana en-titre a Spaniei, dar nu a menținut ritmul și a primit 3 goluri până la final. Formația lui Xavi Hernandez merge astfel în sferturile Cupei.

• Atletico Madrid - Real Madrid, ora 22:30

Pentru a doua rundă consecutivă, Barcelona a înfruntat o formație de liga a treia. De această dată, elevii lui Xavi Hernandez, încă afectați de umilința din finala Supercupei Spaniei, 1-4 cu Real Madrid, s-au deplasat la Salamanca, pentru duelul cu echipa locală, Unionistas.

Gazdele, locul 13 în seria 1 din liga a treia, chiar sub Barcelona B, au început excelent partida și aproape că au deschis scorul în primul minut, numai că Mario Losada a șutat puțin pe lângă poartă dintr-o poziție foarte bună.

Becali i-a plătit 80.000 de euro să scape de el, iar acum mai pregătește o „debarcare”: „Gata, i-am dat hârtie”
FCSB

Barcelona a răspuns prin Sergi Roberto și Marc Guiu, dar tabela a fost modificată mai întâi de Unionistas, în minutul 31, când Alvaro Gomez a înscris cu o execuție fabuloasă, din voleu.

Cuprinși de entuziasm, jucătorii lui Daniel Ponz au năvălit în atac, greșeală ce i-a costat scump. În minutul 45, la capătul unui corner, Ferran Torres a scăpat pe contraatac, singur cu portarul advers, și l-a „executat”, astfel că scorul pauzei a fost 1-1.

Barcelona, în sferturile Cupei Regelui după 3-1 cu Unionistas de Salamanca

În partea a doua, în minutul 69, la 8 minute după Xavi i-a aruncat în luptă pe greii Lewandowski, Pedri și Gundogan, Barcelona a intrat în avantaj. Jules Kounde a modificat tabela cu o execuție în forță din afara careului.

Doar 4 minute mai târziu, Alejandro Balde a profitat de spațiile din apărarea lui Unionistas și stabilit scorul final, 1-3, cu un șut în forță, bară transversală-gol, la care portarul gazdelor nu a putut interveni.

Susținuți frenetic de suporteri, cei din Salamanca nu s-au prăbușit și au continuat să pună în primejdie poarta blaugrana. În minutul 90 ei au avut două ocazii, dar Inaki Pena a scos senzațional atât la Slavy, cât și la Alvaro Gomez.

Final 1-3, iar Barcelona merge în sferturile Cupei Regelui.

FINAL » Unionistas - Barcelona 1-3

Unionistas - Barcelona, echipe de start:

UNIONISTAS (4-4-2): I. Martinez - E. Ruiz, Mayor, C. Gimenez, E. Jimenez - Gomez Martin, Tur, A. Gomez, Serrano - Rastrojo, Losada
Rezerve: Cacharron - Camus, De Bustos, Hector, P. Lopez, Planas, M. Ramirez, Rojo, Slavy, Teijeira, Villar
Antrenor: Daniel Ponz

BARCELONA (4-3-3): Pena - S. Roberto, Kounde, Christensen, Balde - F. de Jong, Romeu, F. Lopez - F. Torres, Guiu, J. Felix
Rezerve: Kochen, Astralaga - Casado, Cubarsi, Delgado, Fort, Gundogan, Lewandowski, Pedri, Vitor Roque
Antrenor: Xavi Hernandez

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Doi jucători din Liga 1, lideri surprinzători cu naționala lor în Cupa Africii » Unul, pasă decisivă la victorie. Al doilea, autogol!

Chelsea cere 58 de milioane de euro pentru atacantul cu două goluri în acest sezon

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”