INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ACCIDENTARE GRAVĂ

Unul dintre cei mai talentați tineri atacanți ai Europei e out 6 luni! Clubul plătise 25 de milioane de euro pe el

Articol de Vlad CostinJURNALISPORT - Publicat marti, 18 octombrie 2016 13:46

Atacantul elvețian al celor de la Schalke, Breel Embolo, a suferit o gravă accidentare la gleznă în prima repriză a meciului cu Augsburg, scor final 1-1.

Conform primelor investigații, tânărul atacant va lipsi aproximativ 6 luni, urmând să revină pe teren în primăvară.

Internaționalul elvețian sosise în vară la Gelsenkirchen contra sumei de 25 de milioane de euro de la Basel, stabilind un record al transferurilor realizate de Schalke, devansându-l pe olandezul Huntelaar .

Embolo a marcat 3 goluri și a oferit 2 pase de gol în cele 10 meciuri în care a fost folosit de Markus Weinzierl în toate competițiile.

Breel este văzut de specialiștii din Țara Cantoanelor ca urmașul ideal al legendei Alexander Frei, fostul mare atacant al Borussiei Dortmund, Rennes si Basel, care a marcat în total 42 de goluri in 86 de meciuri pentru Elveția.

sursa: dw.com

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”