INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  URUGUAY - PERU 0-0, 4-5 D.P.

COPA AMERICA: URUGUAY - PERU // Surpriză imensă! Peru o învinge pe Uruguay la penalty-uri și merge în semifinale » Ratarea lui Luis Suarez a costat scump echipa lui Tabárez

Uruguay - Peru // FOTO: Guliver/Getty Images +11   FOTO
Uruguay - Peru // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 29 iunie 2019 17:59

Peru a produs surpriza în meciul cu Uruguay din sferturile de finală ale Copa America. S-a impus la penalty-uri, scor 5-4, după 0-0 în timpul regulamentar.

• Peru se va duela în semifinale cu Chile. În cealaltă semifinală va avea loc marea confruntarea dintre Brazilia și Argentina.

Peru s-a regrupat rapid după înfrângerea usturătoare din meciul precedent, 0-5 cu Brazilia, și a rezistat cu brio timp de 90 de minute în fața starurilor de zeci de milioane de euro din naționala Uruguayului.

Iar când apărarea peruanilor a ezitat, portarul a fost salvat de ratările mari ale lui Cavani și Godin, dar și de două faze la limită în care golurile lui Suarez și Cavani au fost anulate pentru ofsaid.

uruguay peru +12 FOTO

Loteria penalty-urilor a completat seara ghinionistă a uruguayenilor. Luis Suarez, vedeta Barcelonei, a ratat primul penalty, iar peruanii au executat de fiecare dată ireproșabil, reușind calificarea în semifinala cu Chile.

Uruguay - Peru 0-0, 4-5 la penalty-uri

Vezi aici statistici

Echipele de start:

Uruguay: Muslera - Gonzalez Apud, Gimenez, Godin, Caceres - Nandez, Bentacur, Valverde, De Arrascaeta - Cavani, Suarez
Antrenor: Óscar Tabárez

Peru: Galesse - Advincula, Abram, Zambrano, Trauco - Yotun, Tapia - Carillo, Cueva, Flores - Guerrero
Antrenor: Ricardo Gareca

Stadion: Arena Fonte Nova (Brazilia)
Arbitru: Wilton Sampaio

Vezi și: Presa din Argentina îi cere lui Messi să se trezească în semifinala cu Brazilia » Fotbalistul răspunde: „E rușinos să joci în aceste condiții!”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!