INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  OLANDA

Venlo - Ajax 0-13 » Monstruos! Victorie record în Europa: nouă goluri într-o repriză

Lassina Traoré

Articol de - Publicat sambata, 24 octombrie 2020 19:43 / Actualizat sambata, 24 octombrie 2020 20:25

Ajax și-a depășit propria performanță. După 12-1 cu Vitesse în 1972, 13-0 pe terenul lui Venlo. Lassina Traoré, cinci reușite!

Între două confruntări cu Liverpool și Atalanta, Ajax a jucat la Venlo, tratând acest meci de parcă ar fi fost tot în Champions League. Câștigând cu 13-0, victorie-record în Eredivisie. După 12-1 cu Vitesse în 1972, "lăncierii" își depășesc performanța 48 de ani mai târziu.

Lassina Traoré a înscris cinci goluri, Ekkelenkamp și Huntelaar au reușit câte o "dublă", Tadici, Antony, Blind și Martinez punctând și ei pentru un succes nemaivăzut în campionatul olandez.

Dacă în prima repriză totul s-a menținut în limitele normalului, 0-4 la pauză, totul s-a rupt definitiv în minutul 52, când Kum, fundașul central al gazdelor, a fost eliminat. Din acel moment, a fost tsunami la poarta lui VVV.

Vezi AICI VIDEO de la meci!

0-9 în repriza secundă, cu patru goluri în cinci minute (54-55-57-59) și alte trei în patru minute (74-76-78).

Scor final, 0-13, raportul șuturilor fiind incredibil: 3-45!

• Ajax a reușit cel mai mare scor din istoria ligilor principale ale Europei, Spania, Anglia, Italia, Germania, Franța, Portugalia, Olanda. Meciul de azi e urmat de Gladbach - Dortmund 12-0 în 1978, Forest - Leicester 12-0 în 1909 și West Brom - Darwen 12-0 în 1892, scrie statisticianul spaniol Alexis Martín Tamayo, cunoscut sub porecla „Mister Chip”.

3 concluzii „la cald” după Barcelona - Real Madrid 1-3 » Echipe suferinde. A trecut vremea peste El Clasico