INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  VERONA - INTER 0-6

FOTO Verona - Inter 0-6 » Oaspeții fac scorul serii și revin pe locurile de Champions League

Verona - Inter, live +7   FOTO
Verona - Inter, live

Articol de - Publicat miercuri, 03 mai 2023 23:45 / Actualizat miercuri, 03 mai 2023 23:53

Inter a reușit victoria zilei în Serie A, 6-0 pe terenul Veronei, în etapa 33-a.

Aflată în lupta pentru locurile de Champions League, Inter și-a respectat statutul de favorită și a obținut o victorie lejeră, după un meci pe care l-a controlat încă de la început.

Inter, victorie categorică pe terenul Veronei

Inter a rezolva meciul de la pauză, când avea 3-0. După un început liniștit, trupa lui Simone Inzaghi a marcat de 3 ori în doar 6 minute. Mai întâi, Gaich și-a trimis mingea în propria poartă (31), iar Calhanoglu (36) și Edin Dzeko (37) au stabilit scorul pauzei.

În repriza a doua, Inter a mai reușit să puncteze de două ori. Lautaro Martinez a făcut 4-0 în minutul 55, iar bosniacul Edin Dzeko a majorat tabela în minutul 61. Scorul final l-a stabilit Lautaro Martinez, în minutul 90+3.

Inter luptă pentru locurile de Liga Campionilor

După acest meci, Inter revine pe locul 4. Trupa lui Simone Inzaghi a ajuns la 60 de puncte, după 33 de meciuri, depășindu-le pe Atalanta (58), AS Roma (58) și AC Milan (57). De partea cealaltă, Verona e pe locul 18, care duce în Serie B, cu 27 de puncte.