INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ALAVES - BARCELONA 1-3

Victorie pentru Barcelona cu Alaves, Ianis Hagi a fost introdus pe final » Eliminare controversată la catalani

Barcelona a învins-o pe Alaves, scor 3-1, în runda #23 din La Liga. Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 78, dar nu a reușit să își ajute echipa în acest meci. foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 03 februarie 2024 21:28 / Actualizat sambata, 03 februarie 2024 21:52

Barcelona a învins-o pe Alaves, scor 3-1, în runda #23 din La Liga. Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 78, dar nu a reușit să își ajute echipa nici în acest meci.

Vezi AICI programul întregii etape din La Liga

Barcelona a deschis scorul în minutul 22. Lewandowski a fost servit impecabil de Ilkay Gundogan și a înscris cu un lob superb. După pauză, neamțul a reușit să majoreze avantajul cu un șut din voleu.

În minutul 51, Omorodion a primit o centrare din partea lui Sola, iar atacantul a înscris cu o lovitură de cap din mijlocul careului, imparabilă pentru portarul Pena.

Intrat pe teren în minutul 59, Vitor Roque a refăcut diferența de două goluri, 12 minute mai târziu. Brazilianul a marcat cu un șut din apropiere, din pasa lui Hector Fort.

Același Vitor Roque a văzut al doilea galben în minutul 72. Chiar dacă fotbalistul Barcelonei nu și-a atins adversarul, arbitrul a fost păcălit de simularea lui Rafa Marin și l-a eliminat pe brazilian. Fiind al doilea galben, nu eliminare directă, sistemul VAR nu a putut interveni.

Gazdele au forțat pe finalul partidei, dar Barcelona a rezistat fără probleme până la final. După acest meci, Alaves ocupă locul 12, cu 26 de puncte. De cealaltă parte, catalanii se clasează pe 3, cu 50 de puncte.

FINAL. Alaves - Barcelona 1-3

Alaves - Barcelona, echipele de start

Alaves (4-3-3): Sivera - Tenaglia, Marin, Duarte, Lopez - Guevara, Blanco, Guridi - Sola, Omorodion, Rioja
Rezerve: Rodriguez, Simeone, Rebbach, Panichelli, Owono, Munoz, Hagi, Gonzalez, Benavidez, Alkain, Abqar
Antrenor: Luis Garcia

Barcelona (4-3-3): Pena - Kounde, Araujo, Cubarsi, Cancelo - de Jong, Christensen, Gundogan - Yamal, Lewandowski, Pedri
Rezerve: Astralaga, Casado, Delgado, Fort, Guiu, Hernandez, Kochen, Lopez, Martinez, Romeu, Roque
Antrenor: Xavi Hernandez

Ianis Hagi, la Alaves // foto: Imago Images

Son, erou la Cupa Asiei » Schemă genială la golul din prelungiri care a dus Coreea de Sud în semifinale, după un duel-șoc
CUPA ASIEI
I-a luat apărarea fotbalistului acuzat de viol: „Are un comportament exemplar”
GETAFE

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”