INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ANGLIEI

VIDEO Alexandru Dobre a debutat pentru Bournemouth în Cupa Angliei! Echipa lui a învins fără emoții

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 ianuarie 2020 21:24

Mijlocașul stânga Alexandru Dobre (21 de ani) a jucat primele sale minute pentru prima echipă a lui Bournemouth, în meciul din turul 3 al Cupei Angliei, 4-0 contra lui Luton (L2).

Fotbalistul român a intrat în minutul 80 al partidei cu Luton, la scorul de 3-0, în locul lui Ryan Fraser (25 de ani). Dobre a mai stat pe banca lui Bournemouth și la alte meciuri din Premier League, însă abia astăzi a reușit să debuteze la prima echipă.

La golul de 4-0 al lui Solanke, Dobre se afla în careul advers și a fost primul care l-a îmbrățișat pe marcatorul golului, după cum se vede și în clipul video de mai jos.

Tânărul fotbalist român a jucat până acum doar pentru echipa sub 21 de ani a lui Bournemouth, unde a fost urmărit cu atenție de managerul primei formații, Eddie Howe. El a ajuns în Anglia în 2016, fiind un produs al academiei Viitorul „Mihai Georgescu”.

Vezi și:

FA CUP // De ce toate meciurile din turul 3 al Cupei Angliei au început cu un minut mai târziu

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!