INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

VIDEO » Arsenal cu ocaziile şi Manchester United cu golurile » "Diavolii" au cîştigat derby-ul cu 2-1

Articol de GSP - Publicat sambata, 22 noiembrie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 22 noiembrie 2014 22:00

În derby-ul etapei a 12-a din Premier League, Manchester United a învins-o pe Arsenal, scor 2-1, şi se menţine în cursa pentru primele locuri.

VEZI AICI GOLURILE

Arsenal a început mai bine meciul şi a avut ocaziile mai periculoase, dar nu a reuşit să fructifice nici o şansă, iar la pauză scorul a fost egal, o-0.

Manchester United a deschis scorul în minutul 56. Fellaini a şutat spre poartă, iar mingea a fost deviată de Gibbs şi a intrat în poartă.

După gol, elevii lui Arsene Wenger au continuat să domine şi au ratat prin Cazorla şi Alexis Sanchez.

Pe contraatac, Rooney a dat lovitura şi a majorat avantajul "diavolilor roşii". Atacantul a scăpat singur cu portarul celor de la Arsenal şi l-a învins cu un lob.

În minutul 95, Olivier Giroud a redus din diferenţă, printr-un şut de la marginea careului.

După această victorie, Manchester United se află pe locul 4, la 13 puncte de Chelsea. Arsenal este situată pe locul 8, cu 17 puncte.