Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

CAMPIONATE    •   BARCELONA - DEPORTIVO 4-0

VIDEO Barça barelor: 26 de bare blaugrana în jumătate de sezon » Messi, 3 bare și un penalty ratat cu Deportivo

Articol de — Theodor Jumătate Luni, 18 Decembrie 2017

Barcelona s-a impus categoric în fața celor de la Deportivo La Coruna, 4-0. Leo Messi a prezentat Gheata de Aur pe Camp Nou într-o seară când nu a înscris niciun gol. Rămâne la 14 reușite în acest campionat, 18 în toate competițiile.

Barcelona accelerează ca un McLaren la sfârșit de 2017. 4-0 cu Depor și se distanțează în LaLiga. Are șase puncte de Atletico, opt de Valencia și 11 de Real (o restanță). Perfectă poziție pentru a ataca un Clasico în ultima etapă a acestui an, Real Madrid - Barcelona urmând să se dueleze sâmbătă, 23 decembrie, de la ora 14:00.

Vezi aici VIDEO cu rezumatul meciului Barcelona - Deportivo 4-0

S-ar fi distanțat de Lewandowski

A fost seara în care Messi le-a arătat celor 53.607 spectatori veniți pe Camp Nou cea de-a 4-a Gheată de Aur, dar tocmai duminică nu a mai înscris. Generos, i-a pasat decisiv lui Suárez la 1-0, înaintea festivalului barelor. De trei ori a lovit argentinianul cadrul de aluminiu din spatele lui Rubén: transversală, stâlp-stânga, stâlp-stânga.

A avut șansa golului în minutul 70. Rubén, foarte bun prieten cu Leo, i-a ghicit șutul, blocând la semiînălțime. Ar fi putut înscrie cel puțin al 54-lea său gol în 2017, l-ar fi lăsat în spate pe Lewandowski (53) într-un top continental. Rămâne la 18 goluri în 2017-2018, în toate competițiile.

Trei bare Messi, încă una Jordi Alba, plus cea a lui Suárez. Cinci numai acum. Și Barça are 26 de bare în actualul sezon: 19 în LaLiga, 4 în Champions, două în Supercupă și una în Cupă. Și totuși, e prima în campionat. Detașat. Cu cele mai multe goluri marcate (42).

37 de goluri a marcat Messi sezonul trecut în LaLiga, cucerind Gheata de Aur

15 assist-uri are Messi în actuala stagiune în toate competițiile (24 de meciuri)

I-a anulat gol din rabona!

La 21 de zile de la golul anulat lui Messi pe Mestalla (1-1 cu Valencia), când mingea intrase o jumătate de metru în poartă, arbitrii au greșit iar grav împotriva Barcelonei. În minutul 45, la 2-0, Luis Suárez a marcat din rabona, balonul depășind în întregime linia. Spectaculoasa reușită nu a fost validată. "Eram foarte aproape de poartă, am văzut clar că a fost gol și i-am spus arbitrului. Degeaba", a declarat atacantul uruguayan.

Show colectiv

Nu a fost acordat golul din finalul primei reprize, dar Barcelona a înscris imediat după pauză. O bijuterie de acțiune colectivă, în minutul 47: 26 de secunde, 15 pase, 7 jucători. Cu același Luis Suárez la finalizare. Era 3-0.

"E întotdeauna bine să abordezi Clasico atunci când ești într-o poziție ca a noastră. Nimic nu este însă definitiv. Toți privesc spre distanța față de Real, dar Atletico e la șase puncte de noi" Ernesto Valverde, antrenor Barcelona