INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LEVANTE - BARCELONA 5-4

VIDEO Barcelona fără record » Cum a reacționat Ernesto Valverde după prima înfrângere din campionat

Articol de - Publicat luni, 14 mai 2018 10:13

Barcelona a pierdut surprinzător, 4-5 cu Levante. Formația blaugrana s-a încecat la penultimul val, năucită de loviturile încasate în 55 de minute, amintind de fiasco-ul din Liga Campionilor, cu Roma. Fără Messi, catalanii au fost de nerecunoscut, remontada venind tardiv de la 1-5

Ceea ce n-a putut Real, deși a jucat o repriză în superioritate numerică, a reușit Levante! Echipa de pe locul 15 în LaLiga căreia Barcelona i-a dat 11 goluri în ultimele trei vizite a distrus recordul azulgrana și visul de a termina neînfrântă un campionat câștigat. Un 5-4 halucinant, după 5-1 în 55 de minute, cu trupa lui Valverde amintind în multe momente duminică seară de versiunea groaznică din returul "sferturilor" Ligii cu AS Roma.

Vezi aici VIDEO cu rezumatul meciului

"Gol la fiecare contraatac!"

Fără Messi, menajat, și cu o defensivă atipică și de coșmar - Mina rătăcit în spațiu, Vermaelen, lovit după 31 de minute, Semedo, musafir nepoftit - Barca s-a făcut de râs, permițându-i lui Emmanuel Boateng, atacant ghanez adus de la Moreirense, să-i dea 3 goluri în ceva mai mult de-o repriză. Și "dubla" lui Bardhi a întregit execuția.

"Nu e normal ce-am pățit. La fiecare contraatac am primit gol. Levante a jucat relaxat și n-am putut controla meciul. E cea mai în formă echipă din LaLiga și m-a impresionat prin eficacicate", explică Valverde. Prima "triplă" a lui Coutinho în tricoul azulgrana a rămas doar pentru statistici, remontada oprindu-se la 4-5.

43 de meciurifără înfrângere e seria-record în LaLiga la care s-a oprit Barcelona, ruptă duminică de Levante

15 ani trecuseră de la ultimul meci în care formația azulgrana primise 5 goluri în campionat, 1-5 cu Malaga

13 ani sunt de la ultimul hat-trick contra catalanilor. L-a reușit Diego Forlan, cu Villarreal, 3-3 pe Camp Nou

"Am rămas cu un gust amar în gură, s-a dus visul de a încheia campionatul neînvinși. Ne-a lipsit atitudinea, organizarea și parcă n-am fost conectați la meci. Le mulțumesc fanilor pentru respectul arătat" Andres Iniesta, mijlocaș Barcelona