INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA

VIDEO Barcelona rămîne în lupta pentru titlu după o victorie dramatică, 3-2 cu Villarreal

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 aprilie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 27 aprilie 2014 23:51

Barcelona a obţinut duminică seară o victorie dramatică la Villarreal, scor 3-2, şi rămîne încă în cărţile pentru cîştigarea titlului. Atltetico Madrid are un avans de 4 puncte cu 3 etape înainte de finalul sezonului.Partida a fost precedată de un omagiu adus lui Tito Vilanova, decedat vineri din cauza unui cancer la glanda parotidă. La fel ca la toate meciurile rundei din Spania, jucătorii s-au strîns la centrul terenului şi au ţinut un minut de reculegere. Elevii lui Gerardo Martino au fost vizibil afectaţi de decesul lui Vilanova, mijlocaşul Sergio Busquets fiind surprins de televiziunea spaniolă în timp ce îşi ştergea lacrimile înainte de startul meciului.

Click aici pentru VIDEO!

În ciuda asediului de la poarta lui Sergio Asenjo, gazdele au fost cele care au deschis scorul. În prelungirile primei părţi, Cani a reluat în plasă cu un şut de la marginea careului. Reuşita de 2-0 a venit în minutul 55, cînd Trigueiros l-a învins pe Pinto cu o superbă lovitură de cap de la 13 metri.

Barcelona a revenit în joc 10 minute mai tîrziu, cînd Paulista a marcat în propria poartă. Tot un autogol a adus şi egalarea, Musacchio imitîndu-şi colegul în minutul 78. Golul decisiv a venit cu 8 minute înainte de final prin Lionel Messi, care a ridicat braţele spre cer, dedicîndu-i reuşita lui Vilanova.

"Ne agăţăm de o mică şansă pe care o mai avem să cîştigăm titlul. Ne-a afectat decesul lui Tito. A fost 5-6 de ani alături de noi şi am trăit multe bucurii împreună. Ne va lipsi mult"