INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BAYERN MUNCHEN - BORUSSIA DORTMUND 2-3

VIDEO Borussia Dortmund câștigă un meci superb cu Bayern, 3-2, și se califică în finala Cupei Germaniei

Articol de GSP - Publicat miercuri, 26 aprilie 2017 23:46

Borussia Dortmund s-a calificat în finala Cupei Germaniei, după o victorie superbă obținută chiar pe terenul lui Bayern, scor 3-2.

Reus a deschis scorul pentru Dortmund în minutul 19. Jucătorul Borussiei a urmărit o minge care a ricoșat din bară și a împins mingea în poarta părăsită de goalkeeper-ul Ulreich.

Javi Martinez a egalat pentru Bayern în minutul 28, marcând cu capul în urma centrării venite din cornerul executat de Xabi Alonso.

Bavarezii au preluat conducerea în minutul 41, când Hummels și-a învins fosta echipă cu un șut din interiorul careului, după ce Ribery îi așezase perfect mingea.

Aubameyang a egalat pentru Borussia în minutul 69, marcând cu capul ca urmare a centrării perfecte a lui Ousmane Dembele.

Borussia a dat lovitura pe Allianz Arena în minutul 74, când Dembele a marcat printr-un șut superb din interiorul careului, care a lovit bara transversală înainte de a intra în poartă.

Marți, Eintracht Frankfurt a devenit prima echipă calificată în finală, după ce s-a impus la loviturile de departajare în fața Borussiei Monchengladbach.

Finala dintre Borussia Dortmund și Eintracht Frankfurt se va disputa pe 27 mai, pe Stadionul Olimpic din Berlin.

FINAL » Bayern Munchen - Borussia Dortmund 2-3
Au marcat: Martinez '28, Hummels '41 / Reus '19, Aubameyang '69, O. Dembele '74