INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BAYERN - DORTMUND

VIDEO Borussia Dortmund e în comă! Bayern s-a impus pe Allianz Arena, scor 2-1 şi echipa lui Kloop ajunge pe locul 16 după 10 etape

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 noiembrie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 01 noiembrie 2014 22:25

Bayern Munchen rămîne neînvinsă în Bundesliga şi după derby-ul cu Borussia Dortmund. Bavarezii au cîştigat la limită, scor 2-1.

VIDEO GOLURILE PARTIDEI

Marco Reus a deschis scorul în minutul 31, avînd o lovitură de cap excelentă după o centrare a lui Aubameyang din banda dreaptă. Echipa lui Pep Guardiola a întors însă scorul în ultimele 20 de minute.

Robert Lewandowski a înscris împotriva fostei sale echipe cu un şut bine plasat din afara careului în minutul 72, însă a avut o bucurie reţinută.

Golul victoriei gazdelor a fost marcat de Robben, care a transformat un penalty obţinut de Ribery.

Bayern rămîne pe primul loc în Bundesliga, avînd 24 de puncte după 10 meciuri, în timp ce Dortmund e abia pe 16, loc de baraj pentru rămînerea în prima ligă, avînd doar 7 puncte, fiind la egalitate cu Bremen, care e pe 17.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”