INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - BILBAO 3-0

VIDEO Carnaval blaugrana » Barcelona n-a avut nicio problemă cu Bilbao, scor 3-0

La poarta lui Gorka Iraizoz a fost destul deranj, Paco Alcacer reușind primul gol al Barcei

Articol de - Publicat duminica, 05 februarie 2017 00:00

Barca n-a avut nicio problemă cu bascii, deși Luis Enrique l-a menajat pe Suárez. Iar pe Messi, încă un gol din ”directă”, l-a schimbat în minutul 64, cu gândul la Atletico.

Barcelona a trecut peste semișecul cu Betis, iar ieri a confirmat succesul din semifinala Cupei cu Atletico. Și a rezolvat duelul cu Bilbao (3-0) încă de la pauză, fără să strălucească pe Camp Nou.

Pique, iertat de "roșu"

Fără Luis Suárez, ținut pe banca de rezerve, catalanii au deschis balul chiar prin înlocuitorul său, Paco Alcácer. Primul gol în campionat în tricoul blaugrana l-a reușit din pasa lui Neymar, reluare la colțul scurt (18). Avantajul a fost dublat de Messi (40), care a servit specialitatea casei.

Încă o "directă" ce s-a dus în plasă, dar cu complicitatea portarului Gorka Iraizoz și a zidului rău așezat. Barca putea rămâne însă în "zece" până la odihnă, dar Pique a fost grațiat de al doilea "galben".

Scos de Ter Stegen!

Luis Enrique a sesizat iritarea stoperului și l-a schimbat cu Mascherano. La a doua înlocuire l-a obligat Ter Stegen, care i-a spart capul lui Rafinha, la o respingere cu pumnii. După 64 de minute antrenorul epuizase mutările, odihnindu-l pentru returul cu Atletico și pe Messi, spre nedumerirea căpitanului! Aleix Vidal a închis tabela (67), cu al 100-lea gol reușit de Barca în actualul sezon.

27de goluri din lovitură liberă are Messi pentru Barca. Lider blaugrana, întrecându-l pe Koeman

5din ultimele 7 goluri date de argentinian portarului Gorka Iraizoz au venit după lovituri libere