INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

VIDEO Cea mai ciudată accidentare! Și-a rupt ligamentele în timp ce sărbătoarea un gol în prima etapă din Bundesliga

Articol de Alexandru PavelJURNALISPORT - Publicat duminica, 20 august 2017 23:05

Nicolai Muller, extrema celor de Hamburg SV, s-a accidentat grav la genunchi în timp ce sărbătorea golul marcat împotriva celor de la Augsburg în prima etapă din noul sezon în Bundesliga.

Muller a marcat singurul gol al partidei disputate sâmbătă în minutul opt, dar modul în care s-a bucurat îl va costa absența de pe teren în următoarele șapte luni. VIDEO AICI!

Jucătorul de 29 de ani s-a bucurat excesiv în momentul golului și a sărit în sus în jurul steagului de la colțul terenului, iar când a aterizat ligamentele încrucișate ale genunchiului drept au cedat. Nicolai a fost schimbat cinci minute mai târziu, iar investigațiile amănunțite de duminică au scos la iveală o accidentare groaznică.

"Diagnosticul pe care l-am primit a fost un adevărat șoc. Este o accidentare cu adevărată și o pierdere imensă pentru noul sezon și desigur o lovitură grea pentru Nicolai. Sperăm să își revină cât mai repede, iar noi îl vom susține în continuare", a declarat Jens Todt, directorul sportiv al lui Hamburg.

Muller a marcat în ultimul sezon din Bundesliga cinci goluri și a contribuit decisiv cu alte șapte pase decisive pentru Hamburg.

Fostul jucător al lui Mainz a bifat 163 de meciuri în prima ligă germană și a fost convocat în două rânduri la naționala Germaniei, însă fără să reușească să marcheze.

Surse:  bundesliga.comindependent.co.uk

Fii parte din redacția noastră! Participă la Jurnalisport – proiect inovativ GSP, susținut de Google. Aici ai toate detaliile!