INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

VIDEO Cea mai mare greșeală din ultimii ani în Valencia - Barcelona: ”O gafă monumentală. Eu am văzut de la centrul terenului că a fost gol!”

Articol de - Publicat luni, 27 noiembrie 2017 11:10

Jordi Alba, autorul golului care a evitat primul eșec blaugrana în campionat, se revoltă după ce Iglesias Villanueva n-a validat reușita lui Messi, deși mingea intrase o jumătate de metru în poartă.

Derby cu scandal și implicații în lupta pentru titlu în LaLiga, pe Mestalla. Barcelona a rupt formidabila serie de 8 victorii a Valenciei (1-1), obținând remiza pe final, cu emoții, nervi și frustrare. Pentru că lui Messi i s-a refuzat un gol superclar la 0-0, revoltând toată Spania fotbalistică, privată de ajutorul tehnologiei video!

" VAR ne-ar fi ajutat"

"O gafă monumentală a arbitrilor. Dacă eu, de la centrul terenului, am văzut c-a fost gol! Anul trecut am pățit la fel cu Betis, poate că acolo am pierdut titlul. Inadmisibil să nu vezi ceva atât de evident. Ne trebuie VAR, e logic că ne-ar fi ajutat", s-a plâns Alba, care a egalat acribatic din pasa genială venită de la Messi. VIDEO

A văzut un deget rupt!

"Iglesias Villanueva și asistentul său sunt unicii ce n-au văzut că mingea a intrat în poartă, dar au văzut că Garay are degetul rupt și l-au trimis la înlocuire. Avem nevoie de tehnologie, măcar la golurile «fantomă»", cere Marca. Mult mai puțin dură decât presa catalană. "Alt scandal", a titrat Mundo Deportivo. "Vargonya", L'Esportiu (joc de cuvinte cu rușine și VAR). "Nici așa n-au putut opri Barca. Furt al arbitrilor", acuză Sport. Mingea scăpată de Neto dincolo de linia porții doar a amânat golul blaugrana. Degeaba a protestat Messi, inclusiv în pauză. Centralul și asistentul José Enrique Ramos parcă au fost orbi la faza din minutul 30!

865130 barcelona

27 din ultimele 34 de goluri marcate Valenciei de Barcelona în LaLiga poartă amprenta lui Messi, 20 de goluri și 7 assisturi

N-a dat penalty cu Villarreal

Iglesias Villanueva a mai defavorizat Barca într-un joc important cu Villarrreal (1-1), în sezonul trecut. N-a dictat penalty la niciunul dintre cele două hențuri în careu, al doilea fiind limpede, la șutul lui Messi blocat cu brațul de Bruno. Fază după care Pique a făcut celebrul gest către tribuna oficială, reclamând "furtul"!

"Și noi suntem favorabili introducerii tehnologiei. A fost un gol foarte clar. Azi ți se întâmplă ție, dar mâine poate că o să vină rândul meu"
Rubén Uría, antrenor secund Valencia

"Toată lumea a văzut golul, mai puțin cine trebuia. Tehnologia este necesară, pentru că sunt faze ce pot decide un meci. Mai ales o repriză pe care o dominasem"