INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  OLANDA

VIDEO Clasicul Olandei a relansat campionatul » Trei echipe se luptă pentru titlu

Articol de Cristian TomaJURNALISPORT - Publicat duminica, 02 aprilie 2017 21:51

Ajax Amsterdam a relansat lupta la titlu în Olanda după ce a învins pe teren propriu liderul Feyenoord cu 2-1 în etapa 28 a campionatului olandez de fotbal.

Aflată înaintea partidei pe locul 2, la 6 puncte în spatele lui Feyenoord, formația antrenată de Peter Bosz nu avea altă soluție în afară de victorie. Aceasta a deschis scorul în secunda 53 din lovitura liberă de la 40 de metri executată impecabil de Lasse Schone.

VIDEO cu golurile

Ajax a continuat să atace, iar în minutul 36 și-a dublat avantajul de pe tabelă, prin tânărul brazilian Neres, care aflat la primul meci ca titular, a marcat fără probleme în poarta oaspeților. Cu zece minute înainte de finalul partidei, Bertrand Traore a fost aproape de a marca al treilea gol pentru Ajax, șutul său fiind blocat de parada lui Jones.

Feyenoord a redus din diferență în minutele prelungiri prin Kramer cu un șut frumos din afara careului.

În urma acestui rezultat, lupta la titlu s-a relansat cu doar 6 etape înainte de finalul sezonului. Feyenoord continuă să conducă în clasament cu 69 de puncte, având cu 3 mai multe față de Ajax Amsterdam și 5 față de campioana PSV, care a câștigat în deplasare împotriva Spartei Rotterdam cu 2-0.

Sursa: thesun.co.uk

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”