INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CAMPIONATE

VIDEO Dacă e derby, e victorie pentru SuperDan! » Dinamo Moscova a mai făcut o victimă

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 decembrie 2012 00:00 / Actualizat sambata, 01 decembrie 2012 14:25

Dinamo Moscova merge din ce în ce mai bine cu Dan Petrescu pe banca formaţiei moscovite. Preluată atunci cînd echipa era pe ultimul loc, Dinamo a ajuns la 4 puncte de primul loc care asigură prezenţa în cupele europene.

În această dimineaţă, Dan Petrescu a mai făcut o victimă! Rubin Kazan, echipă care este deja calificată în primăvara Europa League după un succes categoric cu Inter, scor 3-0, a pierdut cu acelaşi rezultat în faţa moscoviţilor. Yusupov şi ungurul Dzsudzsak au marcat în primele 45 de minute, iar tabela a fost închisă de Kuranyi în minutul 70.

Este al 4-lea succes consecutiv pentru Dinamo, care venea după victoria categorică împotriva rivalilor locali de la Spartak, scor 5-1. Anterior, elevii lui Dan Petrescu veneau după succesul cu Alania şi au beneficiat şi de decizia Federaţiei Ruse de Fotbal care le-a acordat victoria la masa verde într-un alt derby, cu Zenit. Atunci, scorul era 1-0 pentru Dinamo, dar un suporter al celor de la Zenit a aruncat cu o petardă în capul portarului.

Mai mult, Dan Petrescu a cîştigat şi la meciul de debut tot într-un derby, 3-2 cu o altă rivală locală, Lokomotiv.

Dinamo este pe locul 9, cu 27 de puncte, la 4 puncte de locul 5, acolo unde se află chiar adversara de azi, Rubin Kazan.