INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

VIDEO Doar în minutul 7 n-a marcat CR7! » Ronaldo a ajuns la 400 de goluri în 653 de meciuri

Ronaldo i-a dedicat golurile lui Eusebio, legendarul star portughez, decedat duminică la 71 de ani

Articol de - Publicat miercuri, 08 ianuarie 2014 00:00 / Actualizat marti, 07 ianuarie 2014 21:39

Golgeterul lui Real a punctat în fiecare minut din primele 90, mai puţin cel al numărului de pe tricou. A perforat poarta a 109 echipe, victima preferată fiind Sevilla, cu 15 goluri.

Cristiano Ronaldo a demarat în trombă în 2014. Chiar la primul meci şi în faţa fanilor lui Real, vedeta portugheză a schimbat prefixul. Două goluri îi mai lipseau să atingă borna 400 în carieră şi chiar două a dat luni în victoria madrilenilor (3-0) cu Celta Vigo!

A aşteptat prelungirile pentru noul centenar, după ce golul nr. 399 picase abia în minutul 82. Din timpul regulamentar, CR7 a lovit în 89 dintre primele 90.

Paradoxal, Ronaldo nu a înscris pentru Real, Man. United, Sporting şi "naţionala" Portugaliei numai în minutul 7! Excepţia de la regulă face să coincidă chiar cu numărul purtat la Real. Aproape jumătate din reuşitele lui Cristiano (191) au venit în tricou alb, iar peste 40% (166) le-a semnat în Primera Division.

Graţie ultimei "duble", lusitanul a ajuns la 20 în acest campionat şi l-a egalat pe Suarez (Liverpool) în topul Ghetei de Aur, cu 40 de puncte, depăşindu-l pe Diego Costa (Atletico, 19 goluri şi 38 de puncte).

"Voi merge la gala unde se va decerna Balonul de Aur. Dacă îl voi cîştiga, foarte bine, dacă nu, viaţa merge mai departe" (Cristiano Ronaldo, atacant Real)

99 de goluri dintre cele 400 au fost din penaltyuri sau lovituri libere directe, iar 259 le-a dat cu dreptul