INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  RECORD

VIDEO E văzut ca noul Messi! A înscris primul gol în derby la 14 ani, 9 luni și 27 de zile!

Articol de - Publicat luni, 05 noiembrie 2018 12:23

Fernando Ovelar, 14 ani, 9 luni și 27 de zile, a deschis scorul pentru Cerro Porteño la 2-2 cu Olimpia Asuncion, un meci încheiat cu două goluri și două eliminări în prelungiri.

Paraguayenii îl consideră un mare talent, comparându-l deja cu Messi. Fernando Ovelar a debutat la Cerro Porteño săptămâna trecută, iar duminică a fost titular în marele Clasic de la Asuncion, pe terenul Olimpiei (2-2). La doar 14 ani, 9 luni și 27 de zile.

Nu s-a temut deloc. În minutul 16, a pătruns curajos în careu și a săltat mingea peste portar. Gol cu "scăriță" la primul său derby. Atacantul e cel mai tânăr jucător și cel mai tânăr marcator din prima ligă. Fernando e nepotul lui Gerónimo Ovelar, care a evoluat și el la Cerro Porteño, cucerind Copa America în 1979 cu naționala paraguayană.

Olimpia - Cerro Porteño s-a încheiat după 15 minute de prelungiri încinse, cu două goluri (1-2 în 90+5 și 2-2 în 90+13) și doi jucători eliminați pentru bătaie.

41de titluri a cucerit Olimpia Asuncion în Paraguay; Cerro Porteño are 32

Ianis Stoica, debut și gol la 14 ani și 10 luni

Pe 25 octombrie 2017, Ianis Stoica a debutat cu gol la FCSB într-un meci de Cupă, 6-1 cu Sănătatea Cluj. Avea 14 ani, 10 luni și 17 zile.