INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - ATLETICO MADRID, AZI, 22:30, DIGI 1, LIVETEXT PE GSP.RO

VIDEO Echipa finalelor » Atletico Madrid cîştigă Cupa Regelui Spaniei, după 2-1 pe Bernabeu împotriva Realului!

Articol de - Publicat vineri, 17 mai 2013 00:00 / Actualizat marti, 10 decembrie 2013 13:39

Atletico Madrid cîştigă Cupa Regelui, după victoria cu 2-1 împotriva Realului, echipa pe care "alb-roşii" nu o învinseseră niciodată în cele opt confruntări din mandatul lui Mourinho.

Vezi aici VIDEO cele mai importante faze!

Real Madrid a ratat şi ultima şansă a sezonul de a cîştiga un trofeu. Santiago Bernabeu s-a dovedit un stadion norocos pentru Atletico, care s-a impus a patra oară în istorie într-o finală jucată în fieful rivalilor din Madrid.

Realul a deschis scorul prin Ronaldo, care a marcat cu o lovitură de cap în minutul 13, după o centrare venită din corner de la Mesut Ozil. Falcao a pasat perfect pentru Diego Costa în minutul 34 şi astfel s-a restabilit egalitatea. Cu această reuşită, Diego Costa s-a transformat în golgeterul Cupei Regelui din acest sezon, cu opt goluri marcate, unul mai mult decît Ronaldo.

1-1 a fost scorul la sfîrşitul timpului regulamentar de joc. Golul victoriei a fost marcat de Miranda în minutul 98. Nervii s-au întins la maxim în tabără Realului, iar în prelungiri Ronaldo a fost eliminat.

Regele Juan Carlos a fost cel care i-a premiat pe cei de la Atletico la finalul meciului, atunci cînd căpitanul Gabi a ridicat cupa deasupra capului.

Cei de la Atletico sunt echipa finalelor în ultimul timp, cîştigînd Europa League chiar la Bucureşti în detrimentul celor de la Athletic Bilbao şi învingînd apoi Chelsea în Supercupa Europei.

***

min 120 - Final de meci, Atletico cîştigă Cupa Regelui

min 116 -Este avertizat şi Gabi de la Atletico Madrid

min 114 - Cristiano Ronaldo vede cartonaşul roşu

min 112 - Koke, autorul centrării pentru golul lui Miranda este înlocuit de Raul Garcia

min 98 - Miranda inscrie in urma  unui corner, 1-2!

min 90 - Egal 1-1 si urmeaza  prelungiri!

min 76 - Spiritele se incing: Mourinho protesteaza vehement la o decizie a arbitrului si este eliminat!

min 74 - Ozil si Ramos de la Real, Costa de la Atletico vad si ei cate un galben

min 65
- Este avertizat si Khedira

min 54 - Coentrao vede cartonasul galben!

min 50 - Filipe Luis trimite un şut slab către poarta Realului, Lopez prinde fără probleme

min 46 - A început repriza secundă din finala Cupei Regelui

min 45 - Final de primă repriză, Real Madrid şi Atletico se află la egalitate, 1-1

min 43 - Mesut Ozil trimite un voleu care loveşte bara porţii apărată de Courtois

min 40 - Modric trimite un şut în fortă, care trece pe lîngă poarta lui Courtois

min 38 - Arda Turan primeşte primul cartonaş galben al partidei, după o intervenţie asupra lui Sergio Ramos

min 35 - GOL Atletico! Diego Costa marcheză cu o execuţie superbă după o pasă a lui Falcao şi ajunge la opt reuşite în Cupa Regelui din acest sezon

min 33 - Falcao încearcă un şut către poarta lui Lopez, dar este blocat de jucătorii Realului

min 26 - Diego Costa încearcă să centreze în careul Realului, dar Lopez iese şi prinde balonul

min 22 - Intervenţie dură a lui Arda asupra lui Essien, arbitrul nu sancţionează intrarea

min 14 - GOL Real Madrid! Cristiano Ronaldo deschide scorul cu o lovitură de cap după un corner

min 10 - prima tentativă ofensivă a celor de la Atletico, Falcao primeşte o centrare bună, dar Diego Lopez respinge

min 4 - primul şut al Realului către poarta celor de la Atletico, mingea trimisă de Ronaldo este deviată, dar Courtois reţine balonul

min 1 - S-a dat starul partidei de pe Santiago Bernabeu, Atletico nu s-a mai impus în faţa Realului de 14 ani

***

Derby-ul oraşului Madrid se joacă în finala Cupei Regelui, care este acum în direct pe Digi 1 şi liveTEXT pe GSP.RO.

Realul încearcă să salveze sezonul cu un trofeu, după ce au pierdut titlul în faţa Barcelonei şi au fost eliminaţi din Liga de Borussia Dortmund în semifinale.

Real Madrid se află pe locul doi în La Liga, cu 81 de puncte, urmată de Atletico, cu 72 de puncte. Ambele echipe mai au de jucat două etape.

Realul e favorită la casele de pariuri, dar Santiago Bernabeu este un stadion norocos pentru Atletico. Din cele patru finale de Cupă jucate acasă la Real, cei de la Atletico s-au impus în trei.

Real Madrid a cîştigat ultima Cupă a Regelui contra celor de la Atletico acum 38 de ani, dar palmaresul lui Mourinho pe banca Realului în confruntările cu Atletico, este net superior echipei ”blanco”, 8-0.

Astăzi se poate decide şi golgeterul Cupei Spaniei. Diego Costa ocupă primul loc cu şapte reuşite, în timp ce Ronaldo a adunat şase goluri.

Echipele de start:

Real Madrid: Diego Lopez - Essien, Albiol, Ramos, Coentrao - Khedira, X. Alonso - Ozil, Modric, Ronaldo - Benzema

Atletico Madrid: Courtois -Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis - Koke, Gabi, Mario Suarez, Arda - Diego Costa, Falcao

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga