INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BAYERN - WERDER 6-1

VIDEO Festival pentru Heynckes » Antrenorul bavarezilor a bifat meciul 1.000 în Bundesliga la Bayern - Werder 6-1

Heynckes o va părăsi pe Bayern în această vară. În locul lui va veni Pep Guardiola. +1   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 24 februarie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 23 februarie 2013 21:56

Jucătorii i-au făcut cadou o victorie la scor antrenorului, care ieri a bifat meciul 1.000 în Bundesliga.

Bayern a mai pus ieri o "cărămidă" la titlul cu numărul 23 din istoria clubului. Un 6-1 cu Werder, a 6-a victorie consecutivă din acest an în campionat, a 7-a în total, dacă o punem şi pe aceea de miercuri, contra lui Arsenal, în Ligă (3-1).

Jucătorii liderului au avut însă şi o motivaţie specială pentru acest festival de goluri. Au dorit să-i facă un cadou cît mai frumos antrenorului Jupp Heynckes, 67 de ani, aflat la meciul 1.000 în Bundesliga: 369 ca jucător, 631 pe bancă. Doar Otto Rehhagel are un bilanţ mai bun: 1037 (201/836).

Şi omologul lui Heynckes, Thomas Schaaf, a marcat un jubileu: 750 de partide la Werder (468 ca tehnician). Numai că a avut parte de o după-amiază de coşmar. Deşi gazdele au odihnit mai mulţi titulari, echipa lui nu i-a rezistat lui Bayern B decît 25 de minute. Iar cînd l-a pierdut şi pe Prodl, eliminat înaintea pauzei, la scorul de 0-2, Bremenul a căzut definitiv.

18 puncte avans are Bayern în fruntea clasamentului. Dar Dortmund, locul doi, poate scurta azi distanţa

Maxim, debut minim
Două minute şi cîteva zeci de secunde. Atît a durat debutul lui Alexandru Maxim în Bundesliga. Antrenorul Stuttgartului, Labbadia, l-a introdus abia în minutul 90 al confruntării cu FC Nurnberg (1-1), iar în timpul rămas pînă la fluierul final, fostul mijlocaş al Pandurilor a reuşit să cîştige două dueluri, la singurele sale atingeri de balon. În tot acest timp, românul a alergat 520 de metri.