INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - EVERTON 3-1

VIDEO + FOTO » Liverpool a câștigat Merseyside Derby, 3-1 cu Everton » Spectacol total pe Anfield

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 aprilie 2017 16:20

Liverpool s-a impus în derby-ul orașului, 3-1 cu Everton, după o partidă controlată de elevii lui Jurgen Klopp.

Liverpool - Everton 3-1 VIDEO
Au marcat:
Mane 8', Coutinho 31', Origi 60'/ Pennington 28'

Mane a deschis scorul în minutul 8, cu un șut spectaculos de la marginea careului.  După 20 de minute, Pennington a egalat cu o lovitură de cap, dar în minutul 31, Coutinho a dus-o pe Liverpool în avantaj, cu un șut în diagonală, după o acțiune individuală.

În a doua repriză, Liverpool a controlat meciul, iar Origi a stabilit scorul final, grație unui șut de la 20 de metri . Până la final, Everton nu a avut nicio ocazie de a marca, iar "cormoranii" s-au mulțumit cu păstrarea avantajului.

După acest meci, Liverpool a urcat pe locul 3, cu 59 de puncte, iar Everton este pe locul 7, cu 50 de puncte.

Cele două mari rivale s-au duelat pentru a 228-a oară, iar Liverpool conduce la victorii, 91 - 66, Everton având 7 ani fără victorie.

Echipele de start:

Liverpool: Mignolet - Clyne, Matip, Lovren, Milner - Lucas, Can, Wijnaldum - Mane, Firmino, Coutinho
Rezerve:
Karius, Klavan, Moreno, Alexander-Arnold, Grujic, Woodburn, Origi
Antrenor: Jurgen Klopp

Everton: Robles - Williams, Jagielka, Pennington - Holgate, Gueye, Davies, Baines - Barkley, Calvert-Lewin - Lukaku
Rezerve: Stekelenburg, Kone, Mirallas, Barry, Valencia, Lookman, Kenny
Antrenor: Ronald Koeman

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”