INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUPERCUPA ANGLIEI

VIDEO+FOTO Manchester City e SUPERcampioana Angliei! Chelsea, răpusă de "dubla" lui "Kun" Aguero, care a devenit cel mai bun marcator din istoria lui City

Articol de GSP - Publicat duminica, 05 august 2018 19:00

Manchester City a trecut de Chelsea Londra, scor 2-0, și a câștigat primul trofeu al sezonului, Supercupa Angliei.

Pep Guardiola a trimis în teren o echipă apropiată de cea tip. Marii absenți au fost Kevin de Bruyne și Raheem Sterling, odihniți după parcursul lung de la Mondialul din Rusia.

Deschiderea scorului a venit rapid, în minutul 13. "Kun" Aguero a fructificat o pasă venită de la puștiul Foden. Argetinianul a reușit "dubla" în minutul 58 și a stabilit scorul final.

Maurizio Sarri și-a pus amprenta semnificativ pe jocul "albaștrilor". Schimbarea sistemului a însemnat și o cu totul altă desfășurare. Chelsea a fost echipa care a ținut mai mult de minge în prima repriză, având o posesie de 52 la sută. Lucrurile nu au stat foarte diferit nici după pauză, semn că Sarri vrea să înlăture imaginea defensivă și atât de criticată pe care Conte a adus-o sezoanele trecute.

201goluri are Aguero în 293 de meciuri pentru City, fiind cel mai bun marcator all time al clubului. A adunat și 51 de assisturi.

Chelsea - Manchester City 0-2
A marcat: Aguero '13 '58

Mai multe imagini foto AICI!

Chelsea: Caballero - Azpilicueta, Rudiger, David Luiz, Alonso - Jorginho, Fabregas, Barkley, Pedro, Hudson-Odoi - Morata
Rezerve: Bulka - Abraham, Wilian, Christensen, Moses, Drinkwater, Zappacosta
Antrenor: Maurizio Sarri

Manchester City: Bravo - Walker, Stones, Laporte, Mendy - Fernandinho, Foden, Mahrez, Bernardo Silva, Sane - Aguero
Rezerve: Ederson - Gabriel Jesus, Diaz, Gomes, Gundogan, Kompany, Otamendi
Antrenor: Pep Guardiola