INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

VIDEO+FOTO Primul SUPERGOL marcat de Leo Messi în acest sezon » Barcelona și-a spulberat adversara în trofeul Joan Gamper

Articol de GSP - Publicat miercuri, 15 august 2018 21:15

FC Barcelona a câștigat ediția din 2018 a Trofeului Joan Gamper, scor 3-0, contra argentinienilor de la Boca Juniors.

Ernesto Valverde a utilizat o echipă apropiată de cea pe care specialiștii o prevăd pentru sezonul următor. Malcom și Arturo Vidal, cele mai importante achiziții ale verii, au făcut parte din echipa de start. Primul, brazilianul adus de la Bordeaux, a deschis scorul în minutul 18, cu o execuție din colțul careului de 16 metri.

Leo Messi a dublat diferența în minutul 39, cu o execuție de clasă. A profitat de o eroare în axul central al defensivei argentinienilor și l-a lobat elegant pe Andrada.

Rafinha a stabilit scorul final în minutul 67 după o combinație rapidă cu Luis Suarez.

Barcelona începe sâmbătă cursa pentru apărarea titlului de campioană în La Liga, pe teren propriu, contra lui Alaves.

Echipele de start

Barcelona: Ter Stegen - Roberto, Pique, Umtiti, Miranda - Vidal, Rakitic, Coutinho - Messi, El Haddadi, Malcom
Antrenor: Ernesto Valverde
Au mai jucat: P. Alcacer, Vermaelen, Cillessen, Arthur, Lenglet, Rafinha, Semedo, Busquets, L. Suarez, O. Dembele

Boca: Andrada - Buffarini, Goltz, Izquierdoz, Olaza - Nandez, Barrios, Reynoso - Villa Cano, Abila, Cardona
Antrenor: Guillermo Barros Schelotto
Au mai jucat: M. Zarate, P. Perez, Pavon, Almendra, C. Tevez, E. Mas

Vezi și: VIDEO Doar 8 minute i-au trebuit lui Ronaldo ca să înscrie la debutul la Juventus!