INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CAMPIONATUL MONDIAL AL CLUBURILOR

VIDEO + FOTO » Real Madrid câștigă un nou trofeu, după victoria cu 4-2 în fața lui Kashima Antlers » Hattrick Cristiano Ronaldo

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 decembrie 2016 08:43

Real Madrid s-a impus în finala Campionatului Mondial al Cluburilor, după victoria în fața japonezilor de la Kashima Antlers, scor 4-2.

FINAL » Real Madrid- Kashima Antlers 4-2
Au marcat: Benzema '9, Ronaldo '59 p. , '98, '104  / Shibasaki '44, '52

Click AICI pentru liveTEXT  / VIDEO

Real Madrid a deschis scorul în minutul 9, prin Benzema, care a îndeplinit o simplă formalitate după o respingere greșită a portarului japonez.

Spaniolii și-au mai creat și alte ocazii de poartă în prima repriză, însă golul a venit în poarta lui Navas. Shibasaki a primit o centrare perfectă din flancul stâng, a trecut de Varane și a înscris cu un șut plasat.

În minutul 52, japonezii au preluat conducerea, grație aceluiași Shibasaki, care a înscris cu un șut superb de la 20 metri.

Avantajul japonezilor nu a durat decât nouă minute, Ronaldo restabilind egalitatea din penalty.

În cele din urmă, meciul a intrat în prelungiri, în ciuda ocaziilor uriașe ratate de japonezi pe final.

Madrilenii au beneficiat și de o greșeală a arbitrului zambian, care l-a iertat pe Ramos de eliminare pe final.

Lucrurile au reintrat în normal în prelungiri, Ronaldo reușind "dubla" în minutul 98.

Totuși, japonezii au continuat să joace curajos, fiind aproape de egalare la bara lui Shoji din minutul 101.

Realul s-a desprins decisiv în minutul 104, când același Ronaldo a interceptat mingea primită de la Kroos și a finalizat superb din interiorul careului, reușind cel de-al 40-lea hattrick pentru Real Madrid, record total pentru o echipă spaniolă.

Madrilenii și-au trecut în palmares cel de-al doilea Campionat Mondial al Cluburilor din istorie, după ce au mai câștigat și în 2014, după o finală câștigată în fața lui San Lorenzo.

Ei s-au mai impus de alte trei ori în Cupa Intercontinentală, în 1960, 1998 și 2002.

Partida s-a desfășurat pe stadionul din Yokohama.

Echipele de start:

Real Madrid: Navas – Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Marcelo – Casemiro, Kroos, Modric – Vazquez, Ronaldo, Benzema

Kashima Antlers: Sogahata – Nishi, Ueda, Shoji, Yamamoto – Endo, Shibasaki, Ogasawara, Nagaki – Kanazaki, Doi

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”