INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

VIDEO+FOTO Real Madrid - Getafe 3-1 » Hitman! Cristiano e la al 9-lea sezon la rând cu minimum 30 de goluri la Real

Articol de - Publicat duminica, 04 martie 2018 09:59

A 9-a ”dublă” a lui Ronaldo în această stagiune în toate competițiile. Și atacantul în vârstă de 33 de ani are 301 de reușite în LaLiga!

În vara lui 2009, Real a plătit 94 de milioane de euro pentru el, dar Cristiano merită fiecare cent. Chiar și într-un sezon început cu o suspendare, având doar patru goluri în campionat până la pauza de iarnă, Ronaldo se regăsește și țâșnește deasupra tuturor, ținând echipa sus.

Sâmbătă seară, încă o "dublă", a 9-a în această stagiune. Și atacantul lusitan are 30 de reușite în 2017-2018 în toate competițiile. În cei nouă ani pe "Santiago Bernabeu", a depășit bariera 30 de fiecare dată (2014-2015 a fost cel mai prolific - 61). Poate întrece performanța din sezonul trecut (42) într-un asemenea ritm: 14 goluri în ultimele 8 partide oficiale.

În total, CR7 are o medie de 1,02 goluri pe meci la Madrid. Iar în LaLiga (301 goluri în 286 de întâlniri), 1,05. Hitman!

436 de goluri
a înscris Cristiano Ronaldo în 426 de partide jucate la Real în toate competițiile

28 de goluri
are CR7 în 31 de meciuri disputate în actualul sezon

14 trofee
a cucerit atacantul portughez la Madrid în perioada 2009-2017

"Cristiano, cel mai bun jucător de pe Pământ, poartă pielea prădătorului nesățios simțind muzica Ligii Campionilor"
Tomás Roncero, redactor-șef al secțiunii Real Madrid din cotidianul As

Marcelo și-a revenit

Dacă Modrici și Kroos nu vor putea juca marți, la returul cu PSG, în schimb, Zidane l-a recuperat pe Marcelo. Accidentat pe 18 februarie, la 5-3 cu Betis, brazilianul a jucat sâmbătă în ultimele 35 de minute, centrând la golul de 3-1 al lui Ronaldo. Marcelo are 82 de assisturi și 31 de goluri la Real.

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni