Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

CAMPIONATE    •   SCHALKE04 - BORUSSIA DORTMUND 2-0

VIDEO + FOTO Schalke - Borussia Dortmund 2-0. Înfrângere dură pentru Dortmund cu Schalke: 7 imagini incredibile din tribune

Articol de Cristian TomaJURNALISPORT Duminica, 15 Aprilie

Formația Schalke 04 a învins-o pe teren propriu cu scorul de 2-0 pe Borussia Dortmund într-un meci contând pentru etapa a 30-a din Bundesliga.

Gazdele au început bine partida având o ocazie importantă în minutul 13 prin Guido Burgstalle, care a șutat puțin pe lângă partea dreaptă a porții apărate de Roman Burki.

11 minute mai târziu, a venit rândul oaspeților să fie periculoși prin Marco Reus care a trimis din lovitură liberă spre colțul stâng de sus al porții, însă goalkeeperul gazdelor, Ralf Fährmann, a fost pe fază și a respins în corner.

VEZI VIDEO CU GOLURILE AICI

Până la pauză, "minerii" și-au mai trecut în cont încă o ocazie în minutul 45 prin Evgen Konoplyanka, al cărui șut din prima a trecut foarte aproape de bara dreaptă a porții.

Imediat după pauză, același Konoplyanka, a primit o pasă lungă de la Caligiuri și, șutând puternic la poarta lui Bürki, a deschis scorul în minutul 50, goalkeeperul elvețian neavând nicio șansă. Imediat după gol, galben-negrii au forțat egalarea, având patru ocazii importante prin Marco Reus (min. 66), Pulisic (min.71), Schurrle (min. 75) și Batshuayi (min.81).

Pe fondul unei dominări a oaspeților, Schalke a reușit să își dubleze avantajul în Revierderby prin Naldo, care a executat perfect în minutul 82 o lovitură liberă de la distanță.

În urmă acestui rezultat, Schalke a ajuns la 55 de puncte și-a consolidat poziția a doua în Bundesliga, fiind cu 4 etape înainte de final, la 4 lungimi de urmăritoarele Leverkusen și Dortmund, în timp ce oaspeții, au rămas pe locul 4, ultimul care duce în Liga Campionilor, cu 51 de puncte, la 5 lungimi față de următoarea clasată, Hoffenheim.