Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

CAMPIONATE    •   PREMIER LEAGUE

VIDEO+FOTO Start oficial în Premier League: Manchester United a dat primul test al sezonului » Meci cu 3 goluri

Vineri, 10 August

Manchester United s-a impus în fața lui Leicester, scor 2-1, în primul meci al sezonului 2018-2019 de Premier League.

Jose Mourinho a început cu dreptul sezonul, în ciuda lamentărilor din perioada de mercato. Cu mulți absenți, portughezul a reușit să gasescă formula ideală. Un șut al lui Alexis Sanchez a fost oprit cu mâna de fundașii lui Leicester în minutul 3. Paul Pogba, căpitanul "diavolilor roșii", a transformat fără probleme, în vinclul din stânga portarului.

Leicester s-a dezmeticit. A avut momente bune de posesie, fără urmări pe tabelă. De Gea a intervenit de fiecare dată în fața adversarilor.

VIDEO cu golurile

Spre final, Luke Shaw, fundașul stânga al lui United, a reușit să marcheze primul gol din carieră în Premier League. Acesta a înscris cu un șut din unghi, în minutul 82.

Finalul a fost incandescent. Vardy, intrat după pauză, a marcat în al doilea minut de prelungire. Un șut-centrare trimis de Ricardo Pereira l-a găsit pe englez nemarcat în careul de 6 metri.

Ultima acțiune l-a găsit și pe Kasper Schmeichel, portarul oaspeților, în careul advers. Centrarea l-a găsit ideal, dar lovitura lui de cap s-a scurs pe lângă poartă.