INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ANGLIEI

VIDEO + FOTO Surpriza începutului de 2019: Leicester, eliminată din Cupă de o echipă din Liga a 4-a » Imagini absolut INCREDIBILE în tribune

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 ianuarie 2019 20:37

Leicester a fost eliminată din Cupa Angliei de Newport, formația din al patrulea eșalon, scor 1-2.

Newport, oraș din Țara Galilor cu puțin peste 300 de mii de locuitori, a fremătat astăzi. Formația locală, locul 13 în liga a patra engleză, a eliminat fosta campioană a Angliei din Cupă. Claude Puel a trimis în teren o echipă cu multe rezerve, din care nu au lipsit însă staturi precum Albrighton, Iheanacho, Okazaki sau Evans.

Golul de 1-0 a venit după o acțiune pur britanică. Jamaicanul Jamille Matt a reluat cu capul o centrare venită din flancul drept, de la Willmott. Leicester și-a trimis vedetele după pauză. Maddison, Gray și King au adus plusul necesar egalării. Golul a venit în minutul 82, autor Ghezzal, cu un șut-bombă de la marginea careului.

Surpriza a fost desăvârșită în minutul 85, când Padraig Amond a transformat o lovitură de la 11 metri.