INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

VIDEO + FOTO This is England! Spectacol cu 4 goluri în Arsenal - Manchester City

Articol de Raymond FüstösJURNALISPORT - Publicat duminica, 02 aprilie 2017 20:15

Arsenal și Manchester City au terminat la egalitate, scor 2-2, în derby-ul etapei din Premier League. Trupa lui Guardiola înregistrează cea de-a treia remiză consecutivă în campionat, iar "tunarii" ajung la a treia partidă la rând fără victorie.

Fără Cech, Cazorla, Oxlade-Chamberlain și Ramsey, toți accidentați, Arsenal a început prost meciul, Sane deschizând rapid scorul pentru oaspeți după o pasă excelentă a lui De Bruyne (5'). "Tunarii" și-au revenit spre sfârșitul reprizei și au egalat prin Theo Walcott, care l-a executat pe Caballero cu un șut superb în colțul din stânga porții (40'). Bucuria lui Arsenal a durat doar 2 minute, Aguero readucând "cetățenii" în avantaj după un assist ca la carte a lui David Silva.

VIDEO cu golurile

Elevii lui Wenger au ieșit mai hotărâți de la vestiare, egalând și a doua oară în urma unui corner executat de Mesut Ozil și finalizat cu capul de Shkodran Mustafi (54'). Cele două tabere s-au anihilat reciproc până la sfârșitul partidei, deși trupa lui Guardiola a forțat victoria în ultimele minute de joc prin Fernandinho și Aguero, însă intervențiile salvatoare ale lui Ospina păstrează un punct prețios pe Emirates.

Cu 58 de puncte, Manchester City rămâne pe locul 4 în clasament, la un singur punct de Liverpool și cu un meci mai puțin jucat.

Arsenal se află pe 6 și are 51 de puncte, cu două mai puține decât United, care a reușit doar o remiză albă pe teren propriu cu West Brom.

În următoarea etapă, "cetățenii" vor avea o nouă deplasare grea la Londra, de data asta la liderul Chelsea, în timp ce trupa lui Wenger va primi vizita lui West Ham.

Arsenal (4-2-3-1)
Ospina - Monreal, Koscielny (Gabriel 46), Mustafi, Bellerin - Coquelin, Xhaka - Sanchez, Ozil, Walcott (Giroud 68) - Welbeck (Iwobi 77)
Antrenor: Arsene Wenger

Manchester City (4-4-1-1)
Caballero - Clichy, Otamendi, Stones, Fernandinho - Sane, Silva (Zabaleta 89), De Bruyne, Navas - Sterling (Toure 46) - Aguero
Antrenor: Josep Guardiola

sursa: theguardian.com

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”