INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BAYERN - DORTMUND 6-0

VIDEO + FOTO Umilință maximă în Bayern - Dortmund! Al doilea eșec ca proporții din istoria confruntărilor directe!

Articol de GSP - Publicat sambata, 31 martie 2018 16:30

Bayern Munchen s-a impus categoric în derby-ul Germaniei, scor 6-0, în fața Borussiei Dortmund, după ce a condus cu un neverosimil 5-0 la pauză.

Prima repriză de pe Alianz Arena a fost un adevărat coșmar pentru Borussia Dortmund. Jupp Heynckes a început jocul întro formulă ultra ofensivă, cu Lewandowski, Robben, Ribery, Muller și James Rodriguez vârfuri de lance. Dintre cei 5, doar Robben nu a reușit să puncteze în primele 45 de minute.

Campioana Germaniei a redus ritmul în partea secundă și a mai marcat o singură dată, prin Lewandowski, care și-a desăvârșit astfel hatrickul.

A doua cea mai mare rușine din istorie, după un 11-1 administrat de Bayern pe 27 noiembrie 1971.