INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARSENAL - CITY 0-2

VIDEO + FOTO Wenger? Emery? Totuna! City nu i-a lăsat vreo șansă lui Arsenal în primul derby al sezonului în Premier League

Articol de GSP - Publicat duminica, 12 august 2018 17:27

Manchester City a învins-o în deplasare pe Arsenal Londra, scor 2-0, în primul derby al sezonului de Premier League. La primul meci oficial cu Emery, "tunarii" nu au părut deloc schimbați în bine.

Pep Guardiola a câștigat categoric duelul cu omologul său, Unai Emery, aflat la debutul oficial pe banca lui Arsenal. Prima repriză a fost o luptă între Petr Cech și ofensiva campioanei.

Cehul nu a mai avut ce face în minutul 14, când Raheem Sterling a șutat fără speranță la colțul lung, de la marginea careului de 16 metri. Ryad Mahrez, algerianul adus de la Leicester în această vară, a mai ratat două ocazii importante în finalul primei părți.

Arsenal a încercat să iasă la joc în repriza a 2-a, fără succes. Aguero a ratat singur cu portarul în minutul 63. Bernardo Silva nu a mai iertat un minut mai târziu, când a reluat din prima o pasă excelentă primită de la Mendy, și a stabilit scorul final.

Manchester City nu le permite rivalelor Liverpool, Chelsea, United și Tottenham să ia avans după prima etapă. Arsenal este singura echipă cu pretenții de Liga Campionilor care face pas greșit.

Arsenal - Man. City 0-2
Au marcat: Sterling '14, B. Silva 64

echipele de start

Arsenal: Cech - Bellerin, Sokratis, Mustafi, Maitland-Niles - Guendouzi, Xhaka - Mkhitaryan, Ramsey, Ozil - Aubameyang
Rezerve: Leno - Elneny, Holding, Iwobi, Lacazette, Lichtstenier, Torreira
Antrenor: Unai Emery

Man. City: Ederson - Walker, Stones, Laporte, Mendy - B. Silba, Fernandinho, Gundogan - Mahrez, Aguero, Sterling
Rezerve: C. Bravo - De Bruyne, G. Jesus, Foden, Kompany, Otamendi, Sane
Antrenor: Pep Guardiola