INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

VIDEO » Moment istoric: Barcelona a învins-o pe FC Sevilla şi Lionel Messi a devenit cel mai bun marcator din istoria campionatului spaniol!

Articol de GSP - Publicat sambata, 22 noiembrie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 23 noiembrie 2014 10:48

Lionel Messi a înscris trei goluri în victoria Barcelonei în faţa Sevillei, scor 5-1, şi a devenit cel mai bun marcator din istoria La Liga.

Leo Messi a marcat primul gol al meciului în minutul 21, din lovitură liberă şi a stabili scorul pauzei, 1-0.

În a doua repriză, Sevilla a egalat prin autogolul lui Jordi Alba, din minutul 47. După două minute, Neymar a adus din nou pe Barcelona în avantaj, iar Rakitici a marcat împotriva fostei echipe şi a dus scorul la 3-1.

Messi a marcat ultimele două goluri ale meciului, în minutele 72 şi 78, şi a stabilit scorul final.

Argentinianul de 27 de ani a devenit cel mai bun marcator din La Liga, cu 253 de goluri, cu două în plus faţă de Telmo Zarra, cel care a stabilit fostul record.