INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - LAS PALMAS 5-0

VIDEO Palmă pentru Las Palmas » Barcelona respiră frumos: a dat recital pe Camp Nou, scor 5-0

Suárez deschide scorul, năucind în 68 de minute jucate defensiva lui Las Palmas // Foto: Reuters

Articol de - Publicat duminica, 15 ianuarie 2017 00:00

Barca a dat recital pe Camp Nou, cu bombardierii Ligii, Suárez și Messi, în mare vervă. Tripleta MSN, din care Neymar a lipsit ieri, a ajuns la 52 de goluri în acest sezon.

Barca a pus în scenă ieri un monolog pe Camp Nou, depășind-o lejer pe Las Palmas (5-0). Și urcă pe locul 2, peste Sevilla, care joacă diseară contra liderului Real, la trei zile după șocul din Cupă.

Fără Neymar, lăsat rezervă după un an, catalanii au trecut rapid în avantaj. André Gomes a dat primul assist în blaugrana și Luis Suárez a punctat, egalându-l pe Messi în topul marcatorilor din La Liga cu 13 goluri. Era a cincea oară când uruguayanul a deschis scorul în actualul campionat.

Ajutat de Javi Varas

Și avantajul putea crește substanțial până la pauză, însă Messi, care numai lui Las Palmas nu-i înscrisese dintre adversarii înfruntați în La Liga!, André Gomes și Rafinha s-au jucat cu ocaziile!

Javi Varas l-a ajutat însă pe Messi. Portarul oaspeților a scăpat o minge centrată de Rafinha, iar Leo a bifat o nouă victimă (52). Suárez i-a ținut imediat isonul (57), tot Luis făcând faza de 4-0, semnat de Turan (59). Al 500-lea gol în acest campionat. Manita a completat-o Aleix Vidal (80).

35de echipe din La Liga au încasat gol de la Messi, care i-a egalat recordul lui Raul din fotbalul spaniol

102goluri are Suárez în 121 de meciuri la Barca. Uruguayanul e al 16-lea marcator în topul all-time blaugrana

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”