INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BRAZILIA - ITALIA 2-2

VIDEO Prandelli îl laudă pe Balotelli după evoluţia cu Brazilia: "Poate fi printre primii cinci jucători din lume"

Balotelli (stînga) nu mai scapă de atacul dur al lui David Luiz, căpitanul Braziliei. Italianul e la pămînt // Foto: Reuters

Articol de - Publicat sambata, 23 martie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 22 martie 2013 20:15

Balotelli a egalat cu un şut de maximă eleganţă în amicalul de la Geneva, în care brazilienii au condus la pauză cu 2-0.

E minutul 57 la Geneva. De Rossi tocmai marcase pentru squadra azzurra, dar Brazilia tot conducea, avea 2-1 (goluri Fred 33, Oscar 42). Mingea ajunge la Mario Balotelli. E la 40 de metri de poartă, pe axul terenului. Avansează şi nu-l deranjează că patru adversari sud-americani l-au înconjurat.

Ridică o clipă privirea din pămînt, îl vede pe Julio Cesar ieşit la marginea careului mic şi şutează de la 25 de metri. Elegant, perfect plasat, balonul îl depăşeşte pe goalkeeperul brazilian şi se opreşte sub transversală, aproape de vinclu. 2-2, minunată reuşită!.
Totuşi, Balotelli regretă alte ocazii irosite: "Ar fi trebuit să înscriu încă din prima repriză. Îmi dau nota şase, cu 10 maximum".

Selecţionerul italian Prandelli îi iartă însă ratările: "Mario se gîndeşte în primul rînd la echipă, iar acesta e semnul unui mare campion. Poate fi printre primii cinci jucători din lume".