INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

VIDEO Prea mică pentru MSN: Leganes, zdrobită de Barcelona » Messi, aproape de a atinge încă o bornă istorică în La Liga!

Articol de Cristian Adrian SecuJURNALISPORT - Publicat sambata, 17 septembrie 2016 18:36

La numai 4 zile de la victoria-măcel cu Celtic (7-0), Barca a învins cu scorul de 5-1 în deplasarea de la Leganes, la capătul unui meci în care tripleta de vis a catalanilor a făcut din nou senzație.

Messi a deschis scorul în minutul 15, după o cursă solitară a lui Suarez, care s-a descotorosit foarte ușor de marcajul advers și l-a servit excelent pe argentinian.

În urma acestui gol, Messi a marcat în poarta a 34 de echipe diferite în prima divizie spaniolă, iar în fața lui se află doar legendarul Raul, care a punctat împotriva a 35 de echipe.

Un sfert de oră mai târziu, Messi a recuperat o minge și i-a întors serviciul lui Suarez, care a reluat cu latul în poarta părăsită de Serantes.

VIDEO cu golurile

Neymar a reușit să marcheze și el înainte de pauză, după cursa aceluiași Suarez, care fost altruist și i-a pasat brazilianului.

Tripleta MSN a ajuns la 16 meciuri în care marchează.

După pauză, tot Barcelona a fost la conducerea jocului. În minutul 55, Messi a înscris de la punctul cu var, după ce Neymar a fost faultat în careu, iar peste zece minute, Rafinha a trimis în vinclul porții adverse o minge șutată de la marginea careului, ducând scorul la 0-5. Gazdele au marcat golul de onoare cu 10 minute înainte de final, după lovitura liberă a lui Gabriel.

În urma acestui joc, Barcelona acumulează 9 puncte patru etape și urcă pe locul 1 în La Liga, la egalitate cu Real Madrid, care are un joc mai puțin disputat. Leganes se află pe 13, cu 4 puncte.

Leganes: Serantes - Bustinza, Medjani (46' R. Perez), Insua, Rico, Victor Diaz - Sastre, Gabriel, Unai Lopez (61'Szymanowski) , Machis (61' O. Ramos) - Kone

Barcelona: Ter Stegen - Pique, Mascherano, Umtiti, - Rafinha, Rakitic (57' Arda Turan) , Mascherano, Iniesta (65' D. Suarez), Alba - Messi, L. Suarez (57' Alcacer), Neymar

sursa: flashscore.com

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă