INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TURCIA

VIDEO Repetent! Un arbitru de top a dictat penalty după ce portarul a atins mingea cu mâna

Articol de GSP - Publicat marti, 27 decembrie 2016 13:17

Arbitrul Cuneyt Cakir, 40 de ani, a luat în weekend una dintre cele mai controversate decizii din fotbalul internațional.

Turcul a fost al centru în meciul Rizerispor - Osmanlispor, 0-1. În minutul 67, Cakir a dictat un penalty pentru gazde după ce portarul lui Osmanli, Karcemarskas, a atins mingea cu mâna, în propriul careu.

Jantscher a executat penalty-ul, dar a ratat. Scorul final a fost stabilit în minutul 90+4, după un penalty transformat de Cagiran.

Osmanlispor este pe locul 6, cu 26 de puncte în 16 etape, iar Rizespor este pe 15, cu 13 puncte.

• Cakir este arbitrul FIFA din 2006, iar în 2015 a condus finala UCL Barcelona - Juventus 3-1.
  • În plus, a mai condus o semifinală de EURO, în 2012, și una de Campionat Mondial, în 2014.
  • În 2016 a fluierat la două semifinale Champions League: Manchester City - Real, 0-0, și Bayern Munchen - Atletico Madrid, 2-1.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”