INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

VIDEO SaltAuba » Fostul coleg al lui Nicoliţă a făcut spectacol în Augsburg - Dortmund 0-4

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 august 2013 00:00 / Actualizat sambata, 10 august 2013 20:20

13 milioane de euro a plătit Dortmund pentru Aubameyang, dar fostul coleg al lui Nicoliţă la St. Etienne e o revelaţie la BVB.

Ieri, la debutul în Bundesliga, atacantul gabonez l-a impresionat pe Jurgen Klopp cu un hat-trick splendid (24, 66, 79).

Explozia, viteza, tehnica, plus finalizarea milimetrică, de lunetist, îi asigură locul în prima echipă. Cu acest Auba, care face salturi de circ la goluri, Borussia aruncă mănuşa Bavariei.

Bayern - Gladbach 3-1

Două penaltyuri în 20 de secunde. Unicat!
Pep Guardiola a deschis noul sezon de Bundesliga, Bayern iarăşi n-a convins - a ratat mult şi a avut multe fisuri în apărare -, dar a învins pe "Allianz". Mijlocul reprizei secunde a oferit două secvenţe inedite.

În minutul 68, Dominguez, fundaşul central al lui M'Gladbach, a făcut henţ, însă Ter Stegen a blocat penaltyul lui Muller. 20 de secunde mai tîrziu, acelaşi Dominguez a mai oprit o dată mingea cu mîna.

A executat Alaba, şi austriacul n-a ratat: 3-1. Un minut unic în istoria primei ligi germane. Vezi VIDEO!