INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA AMERICA / CHILE - ECUADOR 2-0

VIDEO Salvaţi de trişor » Vidal a simulat, iar arbitrul argentinian Pitana i-a dăruit penaltyul primului gol al competiţiei

Articol de - Publicat sambata, 13 iunie 2015 00:00

Atins uşor cu mîna de Bolanos în colţul careului, explozivul mijlocaş chilian al lui Juventus s-a răsucit spectaculos, păcălindu-l pe "central"

Joi noapte, la debutul Copei America, era minutul 67 la Santiago. La 0-0, într-o dominare precipitată a gazdelor, care nu puteau străpunge zidul ecuadorian, Arturo Vidal a vrut să taie colţul careului, încercînd să scape de Bolanos. Dar, cînd a simţit mîna adversarului, s-a prăbuşit pe gazon ca şi cum ar fi fost împuşcat în frigul iernii emisferei sudice (10 grade la ora meciului).

Click aici pentru VIDEO!

Şi totuşi, l-a impresionat pe arbitru. Argentinianul Pitana a dat penalty. Tot Vidal a bătut sigur, la semiînălţime, marcînd primul gol al celei de-a 44 ediţii a turneului sud-american. În final, chilienii au mai punctat o dată: Edu Vargas (83), după o contră declanşată de gafa-pasă cadou a lui Ibarra. 2-0, chiar dacă adversarii au avut o bară între cele două goluri.

"Ce a fost? Plonjon în piscină?", s-a întrebat Marca. Dar selecţionerul oaspeţilor, bolivianul Quinteros, şi-a acuzat doar jucătorii: "Am luat două goluri din două prostii".

"Penalty controversat. Regele a fost arbitrul nostru Pitana, nu Vidal"
Ole, cotidian argentinian

"Am făcut un meci mare. Ne-a învins arbitrul, acel 11 metri n-a existat"
Christian Noboa, mijlocaş Ecuador

12 victoriiare Chile în fața Ecuadorului în 14 meciuri directe la Copa America (un eșec, un egal)

25 de minutea jucat joi chilianul Mati Fernandez, a intrat în minutul 68 și a fost eliminat pentru două ”galbene”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”