INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA AMERICA 2015

VIDEO și FOTO Surprize în Copa America » Neymar a trecut de Pele și Ronaldo cu o performanță fabuloasă

Articol de GSP - Publicat luni, 15 iunie 2015 09:16

Aseară s-au disputat primele meciuri din Grupa C din Copa America 2015.

Marea surpriză a avut loc în meciul Columbia - Venezuela. Columbienii conduși de James Rodriguez și Falcao au pierdut cu 1-0 în fața naționalei de pe locul 72 în lume.

Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 60 de Salomon Rondon.

Vezi aici video

În al doilea meci al grupei, Brazilia s-a impus cu greu, scor 2-1, în fața naționalei statului Peru

Peruanii au început foarte bine meciul și au deschis scorul în minutul doi, prin golul lui Cueva.

După această reușită a venit rîndul lui Neymar să iasă în evidență, iar în minutul cinci a egalat scorul.

În finalul meciului, căpitanul Braziliei a fost din nou decisiv, iar în minutul 92 i-a pasat excelent lui Douglas Costa, care a marcat golul victoriei.

record stabilit de neymar

Cu golul marcat cu Peru, Neymar a ajuns la 44 de goluri în 64 de meciuri. Astfel, starul de 23 de ani a devenit cel mai tînăr jucător care atinge această cotă, depășindu-i pe Ronaldo și Pele.

După această reușită, Neymar l-a egalat pe Ronaldo la numărul de goluri marcate în 64 de meciuri.