INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA

VIDEO Ter Stegen, primul portar al Barcelonei care face asta în secolul 21! Ce a reușit în meciul cu Getafe

Articol de GSP - Publicat luni, 30 septembrie 2019 10:42

Barcelona a învins-o pe Getafe, 2-0, fiind prima victorie din deplasare obținută în acest sezon de La Liga.

Primul gol al Barcelonei a fost marcat de Luis Suarez, în minutul 41, și a venit după o pasă de excepție a portarului Marc Andre Ter Stegen. Neamțul de 27 de ani a interceptat o minge a celor de la Getafe și a dat o pasă de 58 de metri, lasându-l pe uruguayan singur cu portarul advers.

Astfel, Ter Stegen devine primul portar al Barcelonei din secolul 21 care dă o pasă de gol. Ultimul portar al Barcelonei a fost Andoni Zubizarreta, care în 1987 i-a pasat lui Gary Lineker, într-un meci cu Real Madrid.

„La pauză, i-am spus preparatorului fizic că doar asta nu făcusem. Da, l-am văzut pe Suarez. Dar să nu ne mințim, nu l-am văzut atât de bine”
Marc Andre Ter Stegen

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga